
Americký ministr financí Scott Bessent agentuře Bloomberg potvrdil, že rozhovory by mohly být prodlouženy a ministr obchodu Howard Lutnick uvedl, že cla pro jednotlivé země vstoupí v platnost až 1. srpna.
Zemím, které do 9. července nedosáhnou celní dohody s USA, tak zřejmě budou poskytnuty další tři týdny na vyjednávání, informuje AInvest. Trh na tyto informace reagoval. Ponoukl makléře se alespoň na krátký čas přesunout z bezpečných aktiv, jako je zlato, do rizikovějších spekulací.
Zlatu ani neprospělo, že investoři po aktualizaci dat z amerického trhu v minulém týdnu zmírnili své naděje na snížení úrokových sazeb v červenci, což by oslabilo dolar jako bezpečnou investici a posílilo na této pozici zlato.
PSALI JSME: I HSBC si klade otázku, zda zlato nezačne zlevňovat
Pokles ceny zlata však byl omezený, jelikož prezident Donald Trump zopakoval varování, že vyšší cla se zaměří na země, které do stanoveného termínu nedosáhnou dohody plus dalších deset procent pro státy, které budou podporovat separatistické snahy rusko-čínského bloku BRICS zříci se dolaru v obchodování a z této politiky nebudou existovat žádné výjimky, uvádí FXStreet.
To vše se děje uprostřed obav z nejistých dopadů Trumpových cel, jeho snaze přimět americkou centrální banku ke snížení sazeb a po schválení daňového a sociálního zákona, který má v příštím desetiletí zadlužit USA o dalších 3,4 bilionu dolarů. To jsou fundamenty, které – na rozdíl od dolaru – posilují zlato.
PSALI JSME: Proč je zlato nad 3 000 dolarů novým normálem
Rudolf Marek