
Ačkoli velikost amerického dluhu přitahuje pozornost, USA v tom nejsou samy, protože Evropa v posledních měsících rovněž zvýšila své výdaje poznamenal Minter. „Od roku 1993 nesplacený dluh amerického ministerstva financí vzrostl přibližně o 900 %, což je zhruba nárůst ceny zlata za toto období. „Pokud USA zvýšily svůj dluh o 900 %, pak v Evropě musíte udělat totéž, jinak dojde k obrovským měnovým deformacím,“ tvrdí.
Vzhledem k tomu, že země po celém světě zvyšují deficitní výdaje podobným tempem, není podle jeho názoru devalvace měn okamžitě viditelná. Avšak projevuje se u zlata, jelikož se obchoduje v blízkosti rekordních maxim vůči všem hlavním světovým měnám.
„Hodnota zlata nad 3 000 dolarů zcela odpovídá úrovni světového zadlužení. Proto je nepravděpodobné, že by zlato mohlo výrazně klesnout pod 3 000 dolarů.“ Jakákoli krátkodobá korekce by měla být vnímána jako nákupní příležitost.
Je totiž jen otázkou času, než americké centrální banka (Fed) začne úrokové sazby snižovat, což obvykle vede ke zvýšenému zájmu o zlato a jeho následnému zdražení. Pokud jde o to, jaký potenciál má zlato ve druhé polovině roku, cena by mohla vzrůst o 300 dolarů za unci, jakmile Fed začne snižovat sazby. Tím by se cena dostala na dohled 3 700 dolarů za unci.
(rek)