
V poznámce pro klienty britská banka zvýšila předpověď průměrné ceny zlata pro letošní rok na 3 215 dolarů za unci, oproti předchozím 3 015 dolarů. Pro rok 2026 průměrnou cenu zvýšila na 3 125 dolarů za unci a pro 2027 snížila na 2 925 dolarů za unci. Analytici se zjevně domnívají, že převážná část zhodnocení zlata již proběhla, i když vzestupná dynamika ještě může zafungovat.
Rekordní cena žlutého kovu podpořila nárůst nabídky, ale snížila poptávku po zlatých předmětech, jako jsou šperky a mince, připomínají analytici HSBC. „To může být klíčové pro zastavení růstu ceny. Pokud rizika nejsou dostatečně vysoká, aby na hromadách zlata udržela investory, pak absence nákupů od šperkařského průmyslu může ceny snížit,“ cituje ze zprávy Investing.com.
Ale také připomíná, že je tu stále možnost “seismických a možná i trvalých posunů v geopolitice“ spolu s turbulencemi na finančních trzích a potenciálním vzestupem ekonomického nacionalismu, který by pod rouškou cel mohl pokles ceny zlata omezit. Nicméně se očekává, že zlato si i nadále udrží “historicky vysokou“ hodnotu.
V úterý zlato zdražilo, protože nejistota ohledně obchodních jednání s USA před termínem pro zavedení cel ohlášeným na 9. července trochu posílila aktivitu zájemců o bezpečného útočiště. Slabý americký dolar, který se propadl na úroveň roku 1973, pro kupce jiných států zlato vlastně nezdražil. V Česku se jeho cena bez obchodní přirážky pohybuje kolem 70 tisíc korun za unci, což je bezmála o pět tisíc míň, než kolik činila dubnová rekordní cena 74 859 korun.
Spotové zlato v Londýně vzrostlo o 1,1 % na 3 338,55 dolaru za unci, ale již o den dříve zdražilo o 1,5 %, čímž investorům vyrovnalo většinu ztrát z minulého týdne po oznámení příměří mezi Izraelem a Íránem.
(rek)