Zlato (oz) / USD
1 915,86
0,43 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zvrat v USA: Zlato předstihlo akcie

Známý Gallupův ústav pro výzkum veřejného mínění přišel s překvapivým zjištěním. Američané začali upřednostňovat zlato jako nejsilnější dlouhodobou investici. A bylo jich nejvíc za posledních deset let. V USA preferované akcie ztrácejí přízeň, protože drahý kov se od dubna pohybuje poblíž rekordní ceny.

Američané začali upřednostňovat zlato jako nejsilnější dlouhodobou investici. Ilustrační foto: iStock

Podle průzkumu Gallupova ústavu čtvrtina (26 %) Američanů nyní považuje zlato za dlouhodobě nejlepší investici. To je nejvyšší důvěra ve zlato od roku 2012 a téměř dvojnásobný nárůst popularity oproti loňskému roku. Víc respondentů upřednostnilo zlato před akciemi naposledy před deseti lety.

Spolu s rostoucí důvěrou ve zlato klesá důvěra ve vlastnictví nemovitostí. Třetina (34 %) respondentů sice stále označuje nemovitosti jako nejlepší dlouhodobou investici, ale oproti loňským 45 % je to pokles na nejnižší úroveň od roku 2018.

Akcie a podílové fondy pouhých 18 % respondentů označilo za nejlepší investiční kategorii. To je nejmíň od roku 2012 zřejmě proto, že hlavní akciové indexy loni zaznamenaly nejhorší rok za víc než deset let.

PSALI JSME: Median: Češi se nejčastěji chrání před inflací investicemi do zlata

A víra ve dvě další kategorie – spořicí účty s vysokým úrokem a dluhopisy – také vyskočila na mnohaletá maxima.

„Podíl Američanů, kteří si myslí, že nyní je vhodná doba na nákup akcií, je i podle dubnového průzkumu televize CNBC na nejnižší úrovni za posledních 17 let,“ doplňuje ekonomický časopis Forbes.

Počet respondentů, kteří si myslí, že nejlepší dlouhodobou investicí je kryptoměna, se od loňského roku snížil na polovinu z 8 % na 4 %. Není divu, když se bitcoin po záplavě významných kolapsů v tomto sektoru od loňského jara propadl asi o 40 %.

PSALI JSME: Čechy děsí inflace, cestou k ochraně peněz může být zlato a dluhopisy

(rek)

Další z kategorie Zlato