Zlato (oz) / USD
1 503,39
0,25 %
Zlato (oz) / CZK
34 943,35
0,23 %
EUR / USD
1,11
0,00 %
USD / CZK
23,24
0,01 %
Zlato
Na zvrat je ještě brzy, míní analytici

Ačkoli optimismus mezi obchodníky se zlatem začíná růst, Greg Harmon, zakladatel společnosti Dragonfly Capital varuje, že je ještě příliš brzy na to, aby se drahocenný kov rozběhl k výšinám. Také podle výhledu TD Securities je smysluplný přechod nad 1300 dolarů za unci možný až koncem příštího roku.

Kromě oslabení amerického dolaru bude zlato také muset počkat, až ostatní centrální banky G10 (10 nejrozvinutějších zemí) začnou také vážně zpřísňovat své měnové politiky. Foto: iStock

Harmon v nedávném rozhovoru pro Kitco News uvedl, že byť se zlato odrazilo nad 1220 dolarů za unci, jeho cena musí přesáhnout svou říjnovou hodnotu 1246 dolarů za unci, než se opět začne lákavě třpytit. 

„Začínáme vidět vyšší minima, ale stále potřebujeme vyšší maximální ceny. Teprve skok nad 1240 dolarů za unci by znamenal změnu trendu. Vidíme, že zlato má dobře našlápnuto, ale stále potřebujeme trochu víc,“ řekl Harmon. „Za posledních pět let se cena zlata pohybuje v rozmezí 200 dolarů. Od roku 2013 zlato nic jiného neudělalo,“ dodal.

Harmon si myslí, že pokud by si zlato udrželo říjnovou kinetickou energii, mohlo by narazit na další velký odpor až na metě 1300 dolarů za troyskou unci (31,1 g). Podle některých analytiků dochází na trhu k obnovení zájmu o zlato, protože investoři začali pochybovat o pokračování tempa růstu úrokových sazeb americké centrální banky v roce 2019, a to i kdyby pokračoval celosvětový hospodářský růst.

Trhy počítají už jen se dvojím zvýšením úrokových sazeb. Rizikový sentiment je ve vzduchu cítit. Na akciových trzích navíc ztratil index S&P 500 (pět set vybraných amerických firem obchodovaných na burze) 1,8 procenta.

„Veškerá smysluplná rallye zlata je pravděpodobně příběhem pro konec roku 2019,“ napsal vedoucí globální strategie TD Securities Bart Melek ve zprávě zveřejněné v pondělí. „Síla amerického dolaru ve srovnání s měnami G10 a rozvíjejících se trhů pravděpodobně zůstane významným faktorem, který dusí zlatý boom. Očekáváme, že cena zlata bude potlačována dolarem, než se ve druhé polovině roku 2019 dostane na 1300 dolarů.“

Dolar zůstane klíčem ke zlatu

Americký dolar bude podle něj i nadále v krátkodobém horizontu podporován obchodním sporem mezi USA a Čínou, který se pravděpodobně příští rok vyřeší. Je přesvědčen i o zpřísňování měnové politiky Federálního rezervního systému (centrální banka USA), jež bude i nadále vyvíjet tlak na rozvíjející se trhy.

„Nicméně nejlepší dny dolaru už se chýlí ke konci,“ poznamenal Melek. A právě dolar má být klíčem, který odemkne dveře žlutému kovu. „To by mělo přinést zlatu příznivý vítr,“ napsal stratég TD Securities.

V krátkodobém horizontu však TD Securities vidí cenu zlata v mantinelech 1140 až 1190 dolarů za unci. Kromě oslabení amerického dolaru bude zlato také muset počkat, až ostatní centrální banky G10 (10 nejrozvinutějších zemí) začnou také vážně zpřísňovat své měnové politiky, a tím tedy vyššími úrokovými sazbami zdražovat peníze.

(rek)