Zlato (oz) / USD
1 901,83
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
43 622,00
0,00 %
EUR / USD
1,19
0,01 %
USD / CZK
22,94
0,00 %
Zlato
Ztráty zlata brzdí zpoždění vakcíny

Cenu zlata ovlivňuje kdeco, ale nyní se nejčastěji hovoří o možném vítězství Bidena v amerických volbách, o zastavení klinických testů anticovidu farmaceutického giganta AstraZeneca, zpevňování dolaru a sanaci akciových ztrát některých investorů výprodejem zlata.

Pandemie těžce zasáhla ekonomiky po celém světě a přinutila hlavní centrální banky, aby poskytly masivní stimuly, což pro zlato znamenalo nejlepší rok za posledních deset let. Foto: iStock

„Je to kombinace toho, že někteří investoři ukončili investice do zlata a silnějšího dolaru,“ řekl agentuře Reuters Afshin Nabavi, viceprezident švýcarského obchodníka s drahými kovy MKS ze skupiny PAMP, která jako jediná dodává do Česka ražené zlato distribuované hlavně společností Zlato.cz. „Drastický pokles zlata není v dohledu, protože základy jsou stále pevné,“ dodal Nabavi.

Dolar se octil na téměř jednoměsíčním maximu vůči svým soupeřům, což zlevnilo zlato pro držitele jiných měn, včetně eurozóny. „Evropské země potřebují nějakou ekonomickou pomoc od centrální banky, která by euro ve srovnání s dolarem oslabila. Lesku zlata to ale vzhledem k přetrvávající nejistotě nezpůsobí velké škody,“ uvedl nezávislý britský analytik Ross Norman.

Pandemie těžce zasáhla ekonomiky po celém světě a přinutila hlavní centrální banky, aby poskytly masivní stimuly v boji proti negativním dopadům, což pro zlato znamenalo nejlepší rok za posledních deset let, napsala agentura Reuters. 

„Zprávy o zpoždění ve vývoji vakcíny proti covidu-19 mohou zlato nepřímo podporovat, protože by to mohlo znamenat delší zpomalení ekonomiky a další fiskální stimuly,“ doplnil analytik Saxo Bank Ole Hansen.

Podle studie agentury Bloomberg by cena zlata měla dosáhnout kulminačního bodu až v příštím roce a mohla by dosáhnout na maximum 2583 dolarů za unci. Všechny letošní problémy by se podle této studie měly přetáhnout i do roku 2021. „Vypočítali jsme také vzestup až o 56 % oproti meziroční průměrné ceně k 17. červenci 2020 ve výši 1653,80 USD,“ uvádí mimo jíné výzkumný tým Bloombergu.

(rek)