Zlato (oz) / USD
2 332,92
0,47 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zpomalení USA dá prostor zlatu

Ceny zlata dosáhly v minulém týdnu desetiměsíčního maxima a tato jízda není u konce, uvádí makroanalytická společnost Capital Economics. Její projekce předpokládá, že americká ekonomika letos zklame trhy.

Americká ekonomika mírou poklesu trhy podle Gambariniové překvapí. Zlato by proto mělo profitovat. Foto: iStock

„Vzhledem k našemu názoru, že celosvětový růst v letošním roce zpomalí, pochybujeme, že by akcie mohly dál dobře fungovat. Zájem o zlato a další bezpečné přístavy neskončí,“ napsala ekonomka společnosti Capital Economics Simona Gambariniová.

Americká ekonomika mírou poklesu trhy překvapí. Podle Gambariniové je situace „horší než si investoři zřejmě myslí“.

Výsledkem zpomalení bude, že se americká centrální banka vrátí ke kvantitativnímu uvolňování (tištění levných peněz) a začne snižovat úrokové sazby.

Otázka času

„Je to jen otázka času, než kumulativní účinek předchozího zpřísnění měnové politiky a zpomalení fiskálních stimulů začnou snižovat míru ekonomické aktivity a donutí americkou centrální banku v příštím roce snížit sazby ještě víc, než je tomu nyní na trzích,“ uvedla ekonomka. Ekonomický růst ve zbytku světa má být také chabý, což přinutí většinu největších centrálních bank světa, držet se dál od zpřísňování své měnové politiky.

„S ohledem na tuto skutečnost si myslíme, že letos budou i nadále fungovat bezpečná útočiště. Naše předpověď průměrné ceny zlata v roce 2019 činí 1350 dolarů za unci, což je jen nepatrně nad současnou úrovní, ale podstatně výš než cena, za kterou se zlato obchodovalo, než začal výprodej akcií na burzách koncem září,“ napsala Gambariniová.

Jaká jsou očekávání

Vzhledem k tomuto výhledu budou akcie v brzké době klesat a skončí doba, kdy ceny amerických akcií z indexu S&P 500 i cena zlata rostly vedle sebe. „Od poloviny ledna se cena zlata zvýšila navzdory výraznému růstu akciových trhů. To se zdá být způsobeno tím, že výnosy státních dluhopisů pokračovaly v poklesu,“ zdůraznila Gambariniová.

„Nižší úrokové sazby pak zvyšují o zlato, které nenese žádné úroky, zájem.“ Gambariniová tvrdí, že dnešní simultánní pohyb dluhopisových i akciových výnosů zřejmě odráží očekávání, že americká ekonomika nezpomalí zprudka a že měnová politika zůstane delší dobu volnější (nezvyšování úrokových sazeb).

(rek)

Další z kategorie Zlato