Zlato (oz) / USD
1 978,46
0,03 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zmatek na trhu zvýší cenu zlata

Unce zlata bude v letošním roce stát v průměru 1322 dolarů a příští rok 1369 dolarů. Takový je výsledek ankety britské agentury Reuters mezi 34 analytiky a obchodníky se zlatem. Prognózy byly vyšší než v podobném průzkumu před třemi měsíci, které letošnímu roku přisuzovaly průměrnou hodnotu zlata 1305 dolarů a 1350 dolarů v roce 2020.

Nic z amerických dat nenaznačuje zpomalení ekonomiky, zlato tak bude v nejbližší době pod tlakem. Foto: iStock

Cena zlata v posledních dnech klesla pod tlakem silnějšího dolaru na méně než 1280 dolarů, což zdražuje zlato zájemcům s jinými měnami. „Rostoucí akciové trhy investorům nabízejí lepší návratnost,“ napsal indický internetový deník Business Line. A vše dokonala americká centrální banka (Fed), když neavizovala očekáváné snížení úrokových sazeb v nejbližší budoucnosti.

Zlato podle výzkumu Reuters pomáhá tlačit dolů i to, že investoři na newyorské komoditní burze stáhli peníze ze zlatem zajištěných fondů a zvýšili své sázky na pokles ceny zlata, které nyní převyšují nad sázkami na růst ceny.

Analytici však uváděli, že zpomalení globálního ekonomického růstu, rostoucí pravděpodobnost korekcí akciových trhů, pauza v růstu úrokových sazeb a pravděpodobné oslabení dolaru by mělo opět přelít kapitál do zlata.

Zlato je tradičně vnímáno jako bezpečné místo pro investice v době nejistoty. Má totiž tendenci udržet si hodnotu, i když ji ostatní aktiva ztrácejí. „Očekáváme, že klesající ochota podstupovat rizika a prudký nárůst poptávky po bezpečných aktivech budou klíčovým faktorem, který bude řídit ceny zlata i stříbra,“ řekl Reuters analytik společnosti Capital Economics Ross Strachan.

Kladivo na zlato

„Fed dodal kladivo na cenu zlata,“ komentoval senior analytik trhu investiční společnosti OANDA Jeffrey Halley páteční rozhodnutí Fedu ponechat úrokové sazby beze změny. „Rozhodnutí Fedu tak zvýšilo výnosy dluhopisů Ministerstva financí USA na týdenní maximum,“ dodal analytik.

Dolar posílil poté, co guvernér Fedu Powell bagatelizoval nedávné zpomalení inflace, když prohlásil, že nevidí žádný důvod ke snížení úrokových sazeb centrální banky.

„Dolar bude i nadále posilovat a desetileté dluhopisy se budou stále pohybovat kolem vyšších úrovní. Nic z amerických dat nenaznačuje zpomalení ekonomiky, zlato tak bude v nejbližší době pod tlakem,“ uzavírá Halley v Business Line.

Ale jak uvádí Reuters v záhlaví svého článku o výsledcích výzkumu mezi analytiky: Turbulence na trzích cenu zlata zvýší.

(rek)

Další z kategorie Zlato