Zlato (oz) / USD
1 905,32
0,47 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Do zlatých fondů se opět vracejí peníze

Hlavní hybatelé ceny zlata – burzovní fondy ETF – zaznamenaly v lednu příliv investic v hodnotě 13,8 tuny zlata po dvou měsících odlivu ve výši 148,8 tuny. Ve fondech je nyní 3765 tun zlata v hodnotě 226 miliard dolarů ve srovnání s rekordem 3915,8 tuny v listopadu. Fondy ETF tvoří nadpoloviční část celosvětové poptávky po zlatu.

Fondy ETF tvoří nadpoloviční část celosvětové poptávky po zlatu. Foto: iStock

Růst investic zaznamenala Evropa a JAR, zatímco v Severní Americe došlo k jejich poklesu. Podstatnou částí se na tom podílely hlavně evropské fondy, kde držba zlata vzrostla o 17,5 tuny v ceně 1,1 miliardy dolarů. V čele byly fondy kotované ve Velké Británii, které přidaly 9,4 tuny, následované fondy v Německu a ve Francii. Držby v amerických fondech, které tvoří 53 % celosvětových zlatých aktiv, v lednu klesly o 6,3 tuny. Asijské fondy stagnovaly.

Zlato v amerických dolarech v lednu nepatrně zlevnilo (-1,3 %) a skončilo na ceně 1863,80 dolaru za unci. Vzhledem k tomu, že v USA se obnovila naděje na další fiskální stimuly podporované centrální bankou, strávilo zlato většinu měsíce v úzkém rozmezí 20 dolarů za unci, uvádí na svém webu nezisková organizace World Gold Council.

Objemy obchodování se zlatem zakončily měsíc na 186 miliardách dolarů za den, což je nad průměrem roku 183 miliard, ale výrazně výš než v prosinci, protože objemy burzovních opcí na zlato se v lednu téměř zdvojnásobily na 61 miliard dolarů oproti 34 miliardám v předchozím měsíci.

(rek)

Další z kategorie Zlato