Zlato (oz) / USD
2 332,92
0,47 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zlatý výhled ještě zlatější

Zlato získává na síle a výhled pro rok 2020 zůstává pro žlutý kov podle investiční společnosti VanEck velmi příznivý. Společnost se sídlem v New Yorku zaznamenala strukturální posun v pozicích zlata, protože se víc investorů začalo držením dlouhé zlaté pozice cítit „pohodlně“.

Nízké úrokové sazby a slabší americký dolar jsou důvody, proč Foster by zaltí investoři měli být i v roce 2020 optimističtí. Foto: iStock

Dlouhá pozice, tedy investice s delším časovým horizontem, je lákavá zejména proto, že i při poklesu ceny unce zlata na trhu se tento vzácný kov zabydluje nad hranicí 1500 dolarů. A to navzdory rostoucímu akciovému trhu a silnějšímu americkému dolaru.

„Rozkvět na akciovém trhu, který neustále zveřejňuje historická maxima, zlato neodradil. Ukázalo se, že akciový trh čerpá likviditu dodávanou americkým Federálním rezervním systémem (Fed) a zpětnými firemními odkupy,“ napsal na Kitco News portfolio manažer společnosti VanEck Joe Foster.

Zatímco akciový trh pokračuje v obchodování na základě likvidity, je stále víc zranitelný vůči výprodejům a dalším rizikům, díky čemuž zlato vypadá jako dobrá investice.

„Od září Fed napumpoval do finančního systému přes 400 miliard dolarů nákupem dluhopisů zaměřených na podporu nefunkčního repo trhu. Fed plánuje pokračovat v těchto nákupech do roku 2020 rychlostí 60 miliard dolarů měsíčně. Proto zlato dokázalo stoupat s akciovým trhem, protože trh, který obchoduje spíš s likviditou než s fundamenty, je náchylný k otřesům, poklesu likvidity nebo jiným rizikům,“ uvedl Foster.

Foster dál citoval několik důvodů, proč v roce 2020 pokračovat v optimismu, pokud jde o zlato. Zdůraznil nízké úrokové sazby a pravděpodobně slabší americký dolar.

Dolar na zlato nemá

„V závěru roku 2020 by Fed mohl pokračovat v cyklu snižování úrokových sazeb… Mnoho lidí považuje zlato za lepší úložiště hodnoty než dluhopisy, když jsou reálné sazby záporné. Hluboce negativní reálné sazby jsou obvykle doprovázeny stresující úrovní inflace, nebo deflace, která tlačí investory ke zlatu jako bezpečnému útočišti,“ vysvětluje manažer portfolia.

Americký dolar tudíž nemá tolik prostoru, aby mohl posilovat, což naznačuje, že bude působit jako určitý omezený protivítr pro žlutý kov. „Bez nadprůměrného růstu HDP v USA a s potenciálním chaosem kolem prezidentských voleb na podzim, pochybujeme, že dolar představuje protiváhu zlata,“ poznamenává Foster.

Globální ekonomika se podle jeho názoru bude v nadcházejícím desetiletí potýkat s některými finančními problémy, které jen posílí zlato.

(rek)

 

Další z kategorie Zlato