Zlato (oz) / USD
1 911,69
0,40 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zlatý vítr vane do Číny

Poslední statistická čísla švýcarského celního úřadu o pohybech zlata do a ze země v posledním měsíci minulého roku ukázala obrovské nárůsty exportů do Číny. Pozoruhodný je zejména skok exportu na 158 tun v porovnání s 30,6 tuny v předchozím měsíci.

Statistická čísla švýcarského celního úřadu o pohybech zlata do a ze země ukázala obrovské nárůsty exportů do Číny. Foto: Shutterstock
Statistická čísla švýcarského celního úřadu o pohybech zlata do a ze země ukázala obrovské nárůsty exportů do Číny. Foto: Shutterstock

Zlato proudí na čínskou pevninu také z Hongkongu, celkem to bylo podle údajů Hong Kong Census and Statistics Department přes 47 tun, což v součtu představuje meziroční prosincový nárůst o 400 procent. Za celý rok 2016 stoupl dovoz komerčního zlata do Číny na 442 tun oproti 288 tunám v roce 2015.

„Švýcarsko bylo vždy hlavním plavebním kanálem pro zlato proudící na východ. Soukromé švýcarské rafinerie jako jsou Pamp, Valcambi, Metalor nebo Hereaus se specializují na zpracování zlata od nejmenších úlomků až po 400uncové odlitky (zhruba 12,5 kg). Rafinuje se většinou na kilové cihly, po kterých je na Blízkém i Dálném východě největší poptávka,“ dodává agentura Bloomberg.

Rok kohouta

V prosinci klesly globální ceny drahých kovů o 2,2 procenta, k tomu oslaboval juan, což mohlo v Číně investice do zlata urychlit. Poptávka totiž byla vyšší, než tradičně před lunárním Novým rokem bývá. Podle Gold Association spotřeba zlata v Číně se přesto celoročně snížila o 6,7 procenta na 975 tun.

„Celkový propad poptávky po zlatě v průběhu celého roku v Číně dokresluje prudký pokles objemu obchodů na šanghajské zlaté burze, takže se zdá, že nárůst dovozů v prosinci povyskočil čistě kvůli poptávce před čínským Novým rokem. Důvodem mohla být i nižší cena zlata v dolarech. Těžko říct, pravděpodobně šlo o kombinaci obojího,“ spekuluje komentátor Lawrie Williams na svém londýnském webu Lawrie on Gold.

„Čína je nyní největším spotřebitelem zlata na světě a začátek Roku kohouta je spojován s darování drahého kovu. Nižší ceny na konci minulého roku poptávku podpořily,“ cituje agentura Bloomberg analytickou společnost se sídlem v Londýně Metals Focus. „Čína je prostě jeden ze směrů, kam zlatý vítr fouká,“ konstatuje analytik agentury Bloomberg Ken Hoffman.

Oživení

Cena zlata k okamžitému dodání letos stoupla o téměř tři procenta na 1197 dolarů za troyskou unci v pondělí odpoledne. „Situace se oproti většině třetího čtvrtletí loňského roku zlepšila,“ prohlásil analytik Metals Focus Nikos Kavalis ještě před tím, než byla prosincová data uvolněna. „Velká část zlepšení jde na vrub poklesu cen, protože maloobchodníci se drželi zpátky. Takže nyní jde o tak trochu zadržovanou poptávku.“

Bloomberg připomíná, že loňský rok byl i přes obrovskou nestálost nejlepším rokem vzácných kovů od roku 2011.

(rek)

Další z kategorie Zlato