Zlato (oz) / USD
1 230,67
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
27 663,52
0,00 %
EUR / USD
1,15
0,00 %
USD / CZK
22,48
0,00 %
Zlato
Zlatý trh se probudil

Zlato začalo rok 2018 s nejvyšší počáteční cenou za posledních pět let. A stále se drží nad psychologickou hranicí 1300 dolarů za troyskou unci, když nejvyšší cena, za kterou se prodávalo, dosáhla 1321,45 dolaru za unci. Zlato jako investice tak vyrovnalo všechny ztráty, jež utrpělo od poloviny září, než se jeho cena začala lehce uklidňovat.

Díky oslabování amerického dolaru a souběžnému posilování české koruny je zlato pro Čechy zhruba o tisíc korun za unci levnější, než tomu bylo před rokem. Foto: iStock

Japonská banka Mitsubishi připomněla, že meziročně zlato zdražilo o více než 150 dolarů. Růst ceny zlata o 13 procent je nejlepší výkon tohoto ceněného kovu od roku 2010, kdy cena zlata vyskočila o 30 procent.

„Výkon zlata a mnoha dalších aktiv obchodovaných v americkém dolaru lze z velké části vysvětlit slabostí americké měny, který v loňském roce proti koši hlavních obchodovaných měn oslabila o 10 procent. To je nejhorší propad od roku 2003,“ cituje americký server Scrap Register ze zprávy japonské banky.

Díky oslabování amerického dolaru a souběžnému posilování české koruny je zlato i přes vzestup ceny v dolarech pro Čechy zhruba o tisíc korun za unci levnější než tomu bylo před rokem.

V záloze je Asie

Ženevská obchodní společnost MKS, která patří do skupiny významné švýcarské rafinerie vzácných kovů Pamp, upozornila, že i přes růst poptávky po zlatu, by ta hlavní vlna mohla teprve přijít, přestože se dosud nezvedla asijská poptávka po fyzickém zlatu: „Známky sezónních asijských nákupů ještě nejsou nějakým smysluplným způsobem vidět. Očekáváme je až v příštím týdnu nebo v dalších.“

„Údaje z Komise pro obchodování s komoditními futures na newyorské burze Comex ukazují, že spekulanti zvýšili své růstové pozice ve zlatě přibližně o 26 procent jen za uplynulý týden,“ poznamenala MKS a dodala, že vysoce pravděpodobné je pozvolné zvyšování a stabilizace ceny zlata.

Agentura Bloomberg na stejné téma uvedla, že ještě větší uragán než sněhová bouře na východním pobřeží USA se rozpoutal na komoditní burze Comex, kde za jediný den (minulý čtvrtek) změnilo majitele 2,8 milionu uncí zlata, což je osminásobek stodenního průměru.

Než začne shrabování zisku, mohla by cena nejdražšího kovu podle MKS vystoupat na hladinu kolem 1329 dolarů, což je úroveň zpětného odkupu v období září-prosinec. Zatím se jeví reálná výprodejní cena poblíž 1315 dolarů. Následný pokles by se měl zastavit mezi 1288 až 1292 dolary.

Indická otázka

Analytici Commerzbank s MKS zřejmě nesouhlasí. Napsali, že indická poptávka po zlatě se v loňském roce již vrátila. Analytici uvedli, že údaje agentury Thomson Reuters ukazují, že dovoz zlata do Indie v roce 2017 už meziročně vzrostl o 67 procent na 855 tun.

„Klenotníci doplnili své sklady, zejména v první polovině roku 2017, protože dobrá monzunová sezóna přispěla k vysoké poptávce po zlatě mezi venkovskými obyvateli,“ míní Commerzbank.

(rek)