Zlato (oz) / USD
1 409,31
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
31 514,31
0,00 %
EUR / USD
1,14
0,00 %
USD / CZK
22,36
0,00 %
Zlato
Zlatý time-out

Zdražování zlata se zastavilo. Poprvé v roce 2019 a po třech týdnech nepřetržitého růstu ceny. Poptávku po vzácném kovu jako bezpečném útočišti na horší časy totiž přibrzdila nečekaně příznivá ekonomická data z USA.

První letošní zastavení růstu ceny zlata přichází poté, co podražilo na více než 1300 dolarů za unci, což bylo naposledy loni v červnu. Foto: iStock

„Údaje o pracovních místech byly monstrózní,“ konstatoval Tai Wong, vedoucí oddělení obchodu s deriváty vzácných kovů BMO Capital Markets. Také k tomu zřejmě přispěla informace o vyhlídce na možnost obchodní dohody s Čínou.

První letošní zastavení růstu ceny zlata přichází poté, co podražilo na více než 1300 dolarů za unci, což bylo naposledy loni v červnu. Investoři se na vzácné kovy vrhli už v prosinci v důsledku poklesu hodnoty akcií, omezení činnosti americké vlády a rostoucího znepokojení nad výhledem globálního hospodářského růstu.

Ztrátu zlata však podle agentury Bloomberg změkčují první náznaky globálního zpomalení. Obchodní válka mezi USA a Čínou a změkčování dat průmyslové produkce zlatý růst podle analytiků ještě neodpískaly.

Zlato vyrovnalo ztráty až o 1,3 procenta poté, co guvernér americké centrální banky Jerome Powell prohlásil, že jeho politika bude flexibilní a že bankéři budou „pečlivě naslouchat“ finančním trhům. To podle agentury Bloomberg zakládá na potenciální pauzu ve zvyšování úrokových sazeb, které posilují dolar a oslabují zlato.

Jak řekl Naeem Aslam, hlavní analytik trhu americké společnosti Think Markets: „Údaje jsou celkově poněkud smíšené.“ V dalších dnech tedy půjde o to, co převáží. Zda budou pokračovat obavy, nebo jestli si trhy vybarví budoucnost na růžovo.

(rek)