Zlato (oz) / USD
2 337,97
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zlatý protiúder

Už se zdálo, že slovní přestřelka mezi Spojenými státy a Severní Korejí vyšuměla, když Kim Čong-un nařídil odpálit raketu, která přeletěla Japonsko a dopadla do Tichého oceánu za ním. Zřejmě reakce na vojenské manévry Jižní Koreje a USA. A také test. Jednak balistické střely, jednak odhodlanosti Donalda Trumpa zasáhnout.

Vylekaní makléři začali jistit bezpečnými aktivy, zejména zlatem. Foto: iStock

Možnosti americké armády jsou ale omezené. USA nepochybně mají lepší vojenský hardware než Severní Korea, ale obrovská početní síla komunistické armády a krátké vzdálenosti mezi Severní Koreou a spojenci Spojených států, Jižní Koreou a Japonskem, svazují Američanům ruce.

Možná i proto, se vylekaní makléři začali jistit bezpečnými aktivy, zejména zlatem, a jeho cena se vydala až na hranici 1325 dolarů za troyskou unci, nejvíc za posledních jedenáct měsíců. Akcie zlatých dolů začaly nabírat na síle tak, že je server Yahoo Finance začal doporučovat k investování. Vzestupný trend se po vyjasnění politické situace určitě zastaví, otázku ale zůstává, zda už to definitivě bude za čarovnou metou 1300 dolarů za troyskou unci.

Zvrat v chování zlatých fondů

Server londýnského obchodníka se zlatem Sharps Pixley si růst ceny zlata vysvětluje poněkud odlišně: „Ještě před odpálením severokorejské střely největší zlatý holding SPDR Gold Shares za jediný den zobchodoval 9,16 tuny zlata. To ztělesňuje zvrat v chování zlatých fondů. Mezi 13. červnem a 9. srpnem došlo k podivné likviditě kolem 80 tun zlata, které vypadaly, jako by byly vrženy na trh tak, aby snížily jeho cenu. Neúspěšně. Možná, že to byl pokus uspokojit poptávku po zlatě na asijském a středovýchodním trhu s fyzickým zlatem, kde zájem neochaboval. Od onoho 9. srpna se však množství zlata v SPDR zvýšilo o více než 27 tun, tedy za méně než tři týdny.“

Server radí sledovat SPDR Gold Shares, největší zlatý fond na světě. Podle jeho nákupů nebo prodejů se prý dá vysledovat budoucí cena vzácného kovu. Pokud jde o cenu zlata, vypadá to, že to byla dobrá rada. Akcie SPDR za den stouply o 0,74 %. „To vypadá dobře vzhledem k tomu, že fond strávil velkou část letošního roku zachycený cenami zlata mezi 1200 a 1300 dolary,“ říká David Madden z CMC Markets UK. „Teď, když se nám podařilo zdolat 1300 dolarů, mohli bychom vidět další zisky,“ řekl serveru Market Watch.

Zlaté futures rostou

„Pro zlato cesta k ceně kolem 1375 dolarů za unci široce otevřená,“ uvedl obchodník Petros Steriotis. „Dnešní úroveň je blízko té, když bylo zlato v srpnu 2016 na vrcholu.“ (1363,86 dolaru – pozn. red.)

Steriotis podle Market Watch naznačil, že uvedená cena vypadá snadno dosažitelná. Fond GCZ7, specializovaný na vzácné kovy, prozradil, že zlaté futures (budoucí kontrakty) se už obchodují kolem zhruba 1330 dolarů za unci.

(rek)

Další z kategorie Zlato