Zlato (oz) / USD
1 768,53
0,12 %
Zlato (oz) / CZK
38 099,59
0,16 %
EUR / USD
1,20
0,03 %
USD / CZK
21,54
0,04 %
Zlato
Zlatý příběh ještě neskončil

Analytici z Royal Bank of Canada (RBC) se domnívají, že i přes současný pokles ceny zlata se nic nemění na tom, že jeho cena bude dál stoupat. I když optimistické zprávy o vývoji vakcíny na covid-19 vychýlily cenu zlata dolů, stále je to jen světélko na konci tunelu.

Podstata jevů, které vyhnaly cenu zlata nahoru, se nemění. Negativní reálné úrokové sazby, další injekce likvidity a převládající nejistota drahé kovy obecně podporují. Foto: iStock

„Pokles ceny drahého kovu souvisí s obnovením nadějí na změnu výše stimulačních opatření a obav z inflace. Říká se tomu krátkodobá nadměrná korekce,“ vybírá ze zprávy bankovních expertů FXStreet. „Výhled zlata se však může podstatně změnit, pokud převládne větší nejistota nad výsledkem voleb v USA,“ připomíná RBC.

Podstata jevů, které vyhnaly cenu zlata nahoru, se nemění. Negativní reálné úrokové sazby, další injekce likvidity a převládající nejistota drahé kovy obecně podporují. „Zlato, které se pokouší vzpamatovat, ale ještě se nezachytilo úrovně 1900 dolarů za unci, by mělo i nadále přitahovat peníze do bezpečného útočiště. Ekonomové z ANZ Bank předpovídají, že žlutý kov dosáhne v prvních měsících příštího roku ceny kolem 2200 dolarů,“ cituje z jejich zprávy FXStreet.

„Centrální banky zůstávají holubičí a očekává se, že úrokové sazby budou téměř nulové. Probíhající kvantitativní uvolňování by mělo podpořit poptávku investorů. Stále očekáváme, že cena zlata dosáhne vrcholu 2200 dolarů za unci v 1. čtvrtletí 2021,“ uvedli experti australské ANZ Bank.

„Výnosy dluhopisů po zprávách o úspěšných pokusech s vakcínami proti koronaviru tento týden prudce vzrostly. To vedlo k tomu, že se cena zlata dostala pod tlak. Leč skutečná cena zlata je určována reálnými úrokovými výnosy. A proto dál poroste s růstem obav z inflace,“ dodává ANZ.

Vakcína, nebo Fed?

Nemluvě o tom, jak tvrdí experti TD Securities z Toronta, že Fed (centrální banka USA) začne upřednostňovat dluhopisy s delší dobou platnosti, které by měly omezit jednoprocentní výnosy nejoblíbenějších desetiletých dluhopisů.

„Tvrdíme, že vakcína by měla být v konečném důsledku přínosem pro milovníky zlata, protože Fed by mohl držet nominální sazby na uzdě, zatímco inflační očekávání by se mohla díky tomu dál zvýšit,“ zdůraznili stratégové TD Securities. „To naznačuje, že býčí trh se zlatem zůstává nedotčen.“

Trhy v současné době počítají s prvním zvýšením úrokových sazeb v USA až na konci roku 2023 nebo v první polovině roku 2024. Jestli bude něco jinak se dozvědí až po prosincovém zasedání Fedu, které bude pro další vývoj klíčové, shrnují Kitco News.

(rek)