Zlato (oz) / USD
2 337,95
0,00 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zlatý paradox

Zlato, místo aby kompenzovalo rizikové akcie, stoupá společně s nimi. Bizarní jev. Znamená to, že tradičně bezpečné aktivum se chová jako rizikové? Nebo je to naopak a zešílely akcie?

Zlato je dnes ještě cennější právě tím, že kombinuje prvky spekulace a bezpečné investice. Foto: iStock

O akciích všichni vědí, že jsou přefouknuté, ale přesto je do poslední chvíle využívají ke spekulacím. Jenže najdou se i tací, kteří totéž říkají o zlatu: „Zlato je předražené,“ uvedl v televizi CNBC analytik společnosti ED&F Edward Meir, „a vidíme, jak ho po překonání hranice 1800 dolarů někteří investoři odprodávají.“ 

„Ale bylo to jen uklouznutí,“ miní server Safehaven. V poznámce pro klienty pak předseda společnosti Renaissance Macro Research Jeff deGraaf zmiňuje, že „nepřetržitý vítr v zádech“, pokud jde o žlutý kov. Jinými slovy, zlato je dnes ještě cennější právě tím, že kombinuje prvky spekulace a bezpečné investice.

Rostoucí počet analytiků se dívá na další psychologickou hranici 2000 dolarů bez vzrušení. Generální ředitel Galaxy Digital Michael Novogratz řekl CNBC, že „nastavení makroekonomiky je pro zlato dokonalé“. Proč? Protože globální centrální banky tisknou ničím nepodložené peníze. „Zlato bude vytvářet nové rekordy kolem 1950 dolarů, a bude to pokračovat.“ 

Georgette Boeleová, analytička banky ABN Amro potvrdila svůj výhled blízko 1900 dolarů za unci do konce roku, navíc aktualizovala prognózu na rok 2021 na zhruba 2000 dolarů za unci oproti původním 1800 dolarům.

„Byl překonán psychologický odpor na 1800 dolarech za unci. Zdá se, že investoři budou spokojeni, jen pokud bude odstraněno dřívější maximum ve výši 1931 dolarů za unci. Navíc je na dosah důležitá psychologická hladina 2000 dolarů,“ napsala Boeleová.

Otázka za milion dolarů

„Zbývá otázka za milion dolarů: Budou reálné výnosy úroků při budoucí hvězdné ekonomické výkonnosti stoupat, nebo dál klesat?“ ptá se web a odpovídá si citací z Wall Street Journalu: „Pokud jde o Fed (americkou centrální banku) nižší výnosy budou zřejmě pokračovat.“

To pro zlato vypadá dobře. Fed navíc upozorňuje, že druhá vlna pandemie může hospodářské oživování úplně zastavit. A tak předpovědi ceny zlata dál rostou a jeden australský odborník už tipuje na začátek příštího roku cenu 2200 až 2300 amerických dolarů. 

Generální ředitel InfiniGold Jon Deane si totiž všiml, že navzdory množství výprodejů, zlato vždy postupovalo vzhůru. „Ve střednědobém až dlouhodobém horizontu je však třeba zvážit řadu věcí. Jednou z nich je peněžní zásoba, když se centrální banky na celém světě pustily do tištění peněz pro ambiciózní stimulační programy. Druhou věcí podle mne je ústup globalizace na zadní straně pandemie. Výroba se přesouvá zpět do domácích (nákladnějších) lokalit, a to znamená inflaci. 

Spojte to s celosvětovou rekordní úrovní státního a korporátního zadlužení. A když je k tomu měnová politika v háji a nezávislost centrálních bank zpochybňována … nemůžete zvýšit sazby, abyste inflaci potlačili,“ vysvětluje. „Pokud nemůžete zvýšit sazby, vypadají všechna tvrdá aktiva, včetně zlata, velmi dobře.“

Jak tedy vidí Deane budoucnost zlata? „Na začátku příštího roku by mohlo snadno vytlačit cenu až do výše 2200 či 2300 dolarů. Tam je docela čistý vzduch, odtamtud už se může vznést kamkoli,“ domnívá se bývalý šéf obchodu s komoditami v Asii a Tichomoří banky JP Morgan.

(rek)

Další z kategorie Zlato