Zlato (oz) / USD
1 773,06
0,70 %
Zlato (oz) / CZK
39 892,75
1,35 %
EUR / USD
1,13
0,43 %
USD / CZK
22,50
0,66 %
Zlato
Zlatý instinkt Franka Holmese

Wall Street Journal minulý pátek napsal, že Bílý dům připravuje další koronavirové stimuly v hodnotě 1,8 bilionu dolarů, a to navzdory výzvě prezidenta Trumpa k ukončení takových kroků. Vždyť od posledního balíčku uplynulo teprve sedm měsíců.

„Miliony Američanů budou sázet na červenou (republikáni), miliony dalších na modrou (demokraté). Já sázím na zlato,“ napsal na webu respektovaného časopisu Forbes šéf US Global Investors Frank Holmes. Foto: Wikimedia

Vzhledem k tomu, že dluh USA nyní dosahuje 27 bilionů dolarů, není nový balíček dobrý pro rozpočet, ale je dobrý pro zlato. Žlutý kov po této zprávě zdražil o 1,8 procenta.

„A věřím, že existuje další vzestupný potenciál bez ohledu na to, kdo vyhraje americké volby. Miliony Američanů budou sázet na červenou (republikáni), miliony dalších na modrou (demokraté). Já sázím na zlato,“ napsal na webu respektovaného časopisu Forbes šéf US Global Investors Frank Holmes.

„Nejsem zdaleka jediný. Naposledy se stal miliardářským investorem do zlata Leon Cooperman, předseda představenstva a generální ředitel společnosti Omega Advisors (spravující čtyři miliardy dolarů). Mezitím se burzovní fondy kryté fyzickým zlatem vyšplhaly na rekordní hodnotu 3,5 tisíce tuny zlata. Poprvé v historii tyto fondy za půl roku přidaly přes 1000 tun zlata, což odpovídá 55,7 miliardy dolarů,“ uvedl Holmes.

Ztrojnásobil majetek za 12 měsíců

O správném instinktu svědčí, že jím spravovaná aktiva se vyšplhala na 1,7 miliardy dolaru, což je víc než trojnásobný nárůst z 510,1 milionu o rok dřív. Byl způsoben především investicí do vytvoření dvou burzovních fondů, zejména US Global Jets. Aktiva v Jets začala zrychlovat ve druhé polovině března 2020 a na konci fiskálního roku činila 1,2 miliardy dolaru, přestože mnoho špičkových investorů sázelo na propad akcií leteckých společností. 

Analytik agentury Bloomberg Eric Balchunas označil Jets za „nejžhavější veřejně obchodovaný fond v historii“. Mezi 3. březnem a 10. červnem zaznamenal pozoruhodný příliv 1,3 miliardy dolarů. Také hodnota druhého fondu Global Go Gold výrazně vzrostla ze 14,9 milionu k 30. červnu 2019 na 86,2 milionu dolarů o rok později. To představuje nárůst o 478 procent. Není divu, že také za poradenství Holmesova společnost inkasovala 1,7 milionu ve srovnání s 588 000 dolary ve fiskálním roce 2019. 

„Mezi nejvíc nadšené investory Jets patřili retailoví klienti. Velcí investoři selhali zvláště poté, co miliardář Warren Buffett na začátku května oznámil, že se vzdal akcií čtyř největších domácích dopravců. Před spuštěním zlatého i leteckého fondu jsme strávili tisíce hodin výzkumem a zpětným testováním, a byl to dobře strávený čas. Chtělo to pět let trpělivosti, kapitálu a péče o vybudování značky Jets,“ uvedl Holmes na Globe Newswire

A růst nekončí. Holmesovy fondy bylo nedávno schváleny k obchodování na řadě velkých makléřských platforem, včetně bankovních gigantů jako Citi, Wells Fargo a Morgan Stanley.

(rek)