Zlato (oz) / USD
1 926,13
0,35 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zlatý důl na Yukonu vydal kostry tří mamutů

Podnebí doby ledové na Yukonu nejspíš umožnilo zachovat kostry rodinky mamutů, které nedávno objevili kanadští horníci ve zlatém dole Little flake nedaleko města Dawson City.

Právě na tři kostry rodinky mamutů narazili těžaři zlata pracující na nalezišti Little flake nedaleko kanadského města Dawson city. Foto: Wikimedia

Při těžbě zlata horníci v zemi občas najdou ledasco. Někdy jsou to vzácné vzorky hornin s vysokým obsahem zlata (psali jsme zde), jindy zas třeba zachovalé kostry rodinky mamutů.

Právě na tři kostry rodinky mamutů narazili těžaři zlata pracující na nalezišti Little flake nedaleko kanadského města Dawson city. „Nejspíš tu máme jednoho velkého dospělého mamuta, jednoho mladšího dospělce a jedno mládě,“ uvedl hlavní paleontolog v provincii Yukon Grant Zazula pro server Live Science.

Některé z kostí jsou stále spojené tkání. Podle toho, jak jsme kosti našli usuzujeme, že „tito tři mamuti pravděpodobně společně žili a společně zemřeli velmi blízko místa, kde byly kosti nalezeny,“ doplnil Zazula. Dodal, že i kdyby nebyli jednou rodinou, tak byli nejspíš součástí většího stáda.

Původní podnebí

Těžaři našli kosti ve vrstvě vulkanické horniny datované nejspíše do doby před 29 tisíci let, tedy v době kdy vybuchla sopka na Aleutských ostrovech náležejících k dnešní Aljašce. 

Většina území dnešní Kanady byla tou dobou pokryta ledovci. Okolí dnešního města Dawson City však bylo sice suchým a chladným, ale také jedním z mála míst bez ledovců s pláněmi vhodnými pro pastvu.

Sopečný popel, vítr a chlad nejspíš umožnily zachovat pozůstatky mamutů v takto dobrém stavu. „Těžaři musí odstranit všechno zmrzlé bláto, aby se dostali ke zlatonosnému štěrku na dně údolí. Když to udělají, často odhalí pozůstatky zvířat z doby ledové“, doplnil Zazula. 

Podle názoru Zazuly je možné, že se na místě těžby možná najdou i další pozůstatky mamutů.

„Těžaři na tomto místě obnoví těžbu během několika týdnů a naše týmy budou po ruce, kdyby tam bylo více kostí z těchto koster,“ dodal Zazula.

(ska)

Další z kategorie Zlato