Zlato (oz) / USD
1 818,33
0,54 %
Zlato (oz) / CZK
39 084,38
0,27 %
EUR / USD
1,19
0,21 %
USD / CZK
21,49
0,27 %
Zlato
Australská mincovna koupila rekordní vzorek zlatonosné horniny

Největší vzorek zlatonosné horniny na světě s obsahem 43,5 kilogramů zlata v hodnotě bezmála 50 milionů korun koupila do své sbírky australská mincovna v Perthu. Poputuje do sbírky mincovny a vyhne se tak roztavení jako jeho rekordní předchůdce.

Vzorek horniny Král Henry. Foto: Perth Mint

Zlatonosný vzorek horniny o hmotnosti 94 kilogramů s výrazným obsahem zlata byl nalezen 500 metrů pod zemí v dole Beta Hunt poblíž města Kambal v Západní Austrálii. Kámen obsahuje podle odhadů na 1400 uncí zlata, což odpovídá 43,5 kilogramům drahého kovu. Australská mincovna v Perthu koupila tento světově unikátní zlatý vzorek za bezmála 50 milionů korun. 

Podle ředitele státem vlastněné mincovny Richarda Hayese je tento nákup velkou výhrou pro celou zemi.  Při dnešních cenách podle něj hodnota zlata obsažená v kamenu přesahuje částku 56 milionů korun. Ostatní sběratelé byli navíc známí vysokými přirážkami, které platí za podobně vzácné vzorky.

„Něco takového by se typicky prodalo za dvou až dvou a půl násobek hodnoty samotného zlata“, které je obsaženo ve vzorku, uvedl Hayes pro australský deník ABC. Hayes přitom zauvažoval, že vzhledem k významu vzorku jako největšího svého druhu na světě by cena mohla stoupnout i výše.

Poputuje do sbírek

Těžaři tento vzorek horniny pojmenovali Král Henry po důlním pracovníkovi Henrym Doleovi, který jej v hlubinách země jako první nalezl.

Australská mincovna přidá tento vzorek zlata do své stávající sbírky, jež čítá exempláře v odhadované hodnotě bezmála miliardy korun.

Osud rekordního předchůdce

Hayes doplnil s odkazem na osud jeho předchůdce, že tato koupě také zajistila zachování tohoto jedinečného vzorku zlata i pro budoucí generace. 

Doposud největší vzorek ze stejného naleziště s názvem Golden Eagle nebo-li Zlatý orel obsahoval 1 135 uncí zlata, což představuje bezmála 35,5 kilogramů čistého kovu. 

I tento vzorek nejprve koupil stát. V době vrcholící hospodářské deprese jej však tehdejší státní činitelé nechali roztavit. 

(ska)