Zlato (oz) / USD
1 923,06
0,09 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zlatokopové už vyhlížejí svou první TV reality show

V době, kdy kamery v přímém přenosu sledovaly každičký krok dvanácti statečných na severozápadě Kanady, se za kilogram zlata platilo 34 161 eur (882 tisíc korun). Televize DMAX nepřehlédla, že zlatokopectví zažívá v několika posledních letech znovu zlaté časy, a připravila první reality show z prostředí, v němž se vše točí kolem hledání žlutého kovu.

Tvrdá a nesmlouvavá příroda, odhodlaní muži a ženy, dějové zvraty, při nichž bývá palec jednou nadějně vztyčen vzhůru, podruhé na znamení zoufalství dolů, vypjaté emoce – to vše si nepochybně najde své diváky. Foto: iStock

„Tvrdá a nesmlouvavá příroda, odhodlaní muži a ženy, dějové zvraty, při nichž bývá palec jednou nadějně vztyčen vzhůru, podruhé na znamení zoufalství dolů, vypjaté emoce – to vše si nepochybně najde své diváky,“ ujistila diváky o správném kurzu televize Sandra McGradyová z tiskového oddělení DMAX.

Karsten Castello Schürba z německého Langenbachu si příležitost proslavit se jako ten, kdo na Klondiku kráčí ve stopách spisovatele a dobrodruha Jacka Londona, a ještě se o tom natáčí televizní pořad, pochopitelně nenechal ujít.

Už dvě desítky let hledá na různých místech Spolkové republiky drahé kovy. „Tu s větším, tu s menším štěstím. Nemějte mi za zlé, že další podrobnosti si nechám pro sebe,“ svěřil se televizi SAT 1.

Podmínky pro konkurz si přečetl na webu DMAX, zodpověděl poměrně podrobný dotazník, připojil patnáctiminutové video a čekal. „Nejprve mě pozvali na casting do Berlína. O dva týdny později dorazila ze zámoří potěšující odpověď: vybrali mě mezi tucet kandidátů a mohl jsem se těšit na šest týdnů na březích kanadské řeky Yukon,“ vypráví.

Jako za starých časů

Od prvního dne na kanadské půdě nosil miniaturní mikrofon a za doprovodu týmu kameramanů řešil konkrétní úlohy. „Museli jsme se co nejvíc přizpůsobit podmínkám, abychom se nejvíc podobali odvážlivcům, kteří na přelomu 19. a 20. století hledali na Yukonu své štěstí,“ řekl Schürba.

Znamenalo to kupříkladu dopravit, stejně jako oni, do tábora 150 liber (libra = 0,45 kg) slaniny, 400 liber pšeničné mouky, 200 liber kukuřičné mouky, 125 liber fazolí, 75 liber sušeného ovoce, 25 liber cukru, 15 liber soli a deset liber kávy. Podle tehdejších kanadských zákonů jsme si zaregistrovali v divočině jednu parcelu – claim, o rozměrech 152 metrů na 305 metrů. Kdo už objevil zlato, měl výjimku a claimy dva,“ líčil podrobnosti reality show.

Kolem tábora šmejdili medvědi

V táboře ráno dokonce nacházeli medvědí stopy. „Takové zkušenosti nebývají jen tak mání,“ nezastírá německý zlatokop. Účastníci natáčení ale dostali instrukce, jak se chovat, kdyby došlo na nechtěnou konfrontaci s medvědem, či losem.

„Stejně chvíli trvalo, než jsem překonal onen stísněný pocit. Nebudu ze sebe dělat hrdinu: pár prvních nocí jsem měl co dělat, abych usnul,“ připouští. Nakonec se však přizpůsobil. „Když jsme se chodili ráno a večer umývat do řeky, vyráželi jsme zásadně přinejmenším ve dvou,“ dodává se smíchem.

Teprve počátkem příštího roku se dozví, zda se mu podařilo proniknout mezi šestici vyvolených, kterou příští léto čeká velká finále na Yukonu: dalších šest týdnů na připravených claimech. „I kdybych neuspěl, těším se na sestřih dobrodružství naší dvanáctky, jenž bude předcházet vlastní reality show,“ ujišťuje.

(plk)

Další z kategorie Zlato