Zlato (oz) / USD
1 905,32
0,47 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zlato ztrácí – Asie nakupuje

Zlaté futures (smlouvy o budoucím prodeji) zaznamenaly největší týdenní ztrátu od doby, kdy byl Donald Trump zvolen prezidentem. Zapříčinily to lepší než očekávané ekonomické údaje o počtu nových pracovních pozic v USA, což zhoršilo poptávku po zlatě jako bezpečném útočišti za horších časů.

Zlato bylo pro čínské investory jednou z mála možností. Foto: iStock

Počet zaměstnaných se podle vládních dat zvýšil o 211 tisíc, což je víc než průměrný odhad ekonomů agentury Bloomberg, který prognózoval 190 tisíc nově vytvořených pracovních míst. Míra nezaměstnanosti se neočekávaně snížila na 4,4 procenta, což naznačuje, že trh práce zůstává zdravý a měl by podporovat zvyšování spotřebitelských výdajů.

Známky stability a růstu dostaly zlato pod silný tlak po většinu minulého týdne, přičemž se nejvzácnější kov se propadl až pod 200denní průměrnou cenu. Minulou středu oficiální představitelé americké centrální banky totiž naznačili, že nedávné zpomalení hospodářského růstu USA považují za dočasné a že ve své dosavadní strategii budou pokračovat. „Podle dat roste v ekonomice dynamika,“ říká hlavní analytik společnosti Think Markets UK Naeem Aslam, „zdá se, že Fed (centrální banka USA) stojí na správné straně.“

Zatímco míra nezaměstnanosti ve Spojených státech je nyní nejnižší od května 2007, mzdy byly ve zprávě statistiků slabým bodem, když vzrostly jen o 2,5 procenta proti předchozímu roku. „Byla to veskrze dobrá zpráva, která pravděpodobně povzbudila většinu lidí tím, že Fed je v obraze. To vytvořilo obrovský tlak na zlato,“ uvedl Bart Melek, ředitel komoditní strategie společnosti TD Securities v Torontu.

„Zlaté objednávky na dodávku papírového zlata v červnu se na newyorské burze Comex usadily na 1226,90 dolarů za troyskou unci. Minulý týden tak vzácný kov ztratil 3,3 procenta, což je největší pokles od loňského listopadu,“ musela konstatovat agentura Bloomberg.

Každé mínus má své plus

To však na druhé straně přináší růst poptávky po zlatě v Asii, a to někteří obchodníci tvrdí, že někteří kupující ještě čekají, že ceny drahých kovů klesnou ještě víc. „Podle jednoho singapurského dealera s fyzickým zlatem nákupy odstartuje cena 1200 dolarů za unci,“ uvedla agentura Reuters.

„Cenová korekce přitahuje maloobchodníky, poptávka po špercích je dobrá pro svatební sezonu. Na této cenové hladině se objevuje i investiční poptávka,“ sdělil Reuters Mukeš Kothari, ředitel prodejce drahých kovů RiddiSiddhi Bullions v Bombaji. Podle statistik marketingové organizace těžařů zlata WGC prodej zlata v Indii za první čtvrtletí meziročně stoupl o 15 procent.

Zatímco v Indii poptávka stoupla zejména zásluhou šperkařského průmyslu (+ 16 %), v Číně tomu bylo přesně naopak. Čínská spotřebitelská poptávka po zlatě vzrostla meziročně o osm procent, což v Číně znamená 20 tun zlata. Ve světle poklesu celosvětové poptávky o 18 procent je to víc než slušné číslo. Poptávka po špercích ale meziročně o dvě procenta klesla (přesto je nejvyšší na světě), zato investice do zlatých cihel a mincí se v prvním čtvrtletí zvýšila o 30 procent a potvrdila tak celosvětový jev.

„Čínští investoři v posledních dvou čtvrtletích zareagovali na obavy z vývoje juanu, ponurý trh s nemovitostmi a unavený akciový trh,“ shrnul Roland Wang, generální ředitel společnosti WGC pro Čínu. „Zlato bylo za těchto okolností jednou z mála možností pro čínské investory,“ dodal Wang pro server Shangai Daily.

(rek)

Další z kategorie Zlato