Zlato (oz) / USD
1 467,80
0,31 %
Zlato (oz) / CZK
33 875,52
0,24 %
EUR / USD
1,11
0,11 %
USD / CZK
23,08
0,06 %
Zlato
Zlato je zpět ve hře

Zlato by mělo být přinejmenším středem pozornosti, není-li už v každém portfoliu. Poté co narazilo na hranici psychologických 1350 dolarů za unci, opět rekultivuje svůj oprávněný status jako majetek, který musí mít v investičním portfoliu každého. Slova řídícího partnera globální investiční společnosti Vanguard, jež spravuje majetek za čtyři biliony dolarů, Stephena Innese stojí určitě za zvážení.

Zlato vyšplhalo na nejvyšší úroveň za víc než rok. Pauza v růstu ceny bude příležitostí ke koupi. Foto: iStock

Vanguard je konzervativní investor, který si zakládá na tom, že zhruba 60 procent investic má v akciích a zbytek v dluhopisech. Náhle jakoby změnil zaběhnutý řád a začíná obdivovat zlato.

„Jaký je to rozdíl za pouhých čtrnáct dní. Od dlouhého období lhostejnosti k dnešku, který žene cenu zlata na nové vysoké hodnoty,“ napsal sebekriticky Innes na FX Street.

Zlato vyšplhalo na nejvyšší úroveň za víc než rok. A ke zlatému lákadlu patří i to, že se na vzácném kovu dá vydělat i přes růst cen akcií a stále pevný dolar. K tomu jsou vyhlídky na nižší americké úrokové sazby pro zlato další podporou. Zlato se tak posouvá na vyšší úroveň jako bezpečné a levné zajištění proti mnoha rizikům.

Riziko Hormuzského průlivu

Víc než trhy je Innes znepokojen děním v Hormuzském průlivu. Pravděpodobně proto, že obchodoval se zlatem v obou válkách v Perském zálivu a ví, jak rychle to může jeho cenu rozdmýchat.

„Z jednoho pohledu to bylo zklamaní, když 1350 dolarů za unci nevydrželo, ale z našeho pohledu jsme zaznamenali dvanáctiměsíční maximum, které naznačuje, že význam zlata jako bezpečného útočiště bude i nadále pokračovat,“ uvedl Innes.

Investice roku

„Vzhledem k bleskovému tempu pátečního růstu ceny zlata se domníváme, že zlato bude super reaktivní na geopolitická hlavní rizika a globální recesi. Jakékoli negativum způsobí další masivní vlnu nákupů zlata. Tak se do toho dejte hned, ať z toho nejste na nervy,“ dodává tržní stratég Vanguardu.

„Jakákoliv pauza v růstu ceny zlata nebo i mělký pokles je příležitostí ke koupi zlata. Zůstávám neochvějně optimistický a dál ho nakupuji, protože zlato je pro mne jedním z mých nejpřesvědčivých obchodů do roku 2020,“ uzavírá Innes.

(rek)