Zlato (oz) / USD
1 842,75
0,32 %
Zlato (oz) / CZK
39 732,26
0,16 %
EUR / USD
1,21
0,53 %
USD / CZK
21,56
0,47 %
Zlato
Zlato zlevnilo – nakupovat, nebo ještě počkat?

Ze dne na den zlato zlevnilo o 2500 korun a nikdo pořádně neví proč. Nemá cenu popisovat, že jde o nejhlubší letošní propad, což je vzhledem k datu zřejmé. O příčinách se média jen dohadují. Nejlegračnější jsou ty důvody, kterými se ještě před třemi dny, po vítězství demokratů v amerických senátních volbách, argumentovalo zcela opačně, tedy pro málovídaný skok ceny zlata nahoru.

na základě vypořádání k 31. prosinci, který byl posledním obchodním dnem předminulého týdne, ztratilo zlato k minulému pátku téměř 3,2 %. Foto: iStock

„Je překvapivé vidět takový obrovský pokles ceny zlata, když čísla o nezaměstnanosti v USA jasně naznačují, že ještě nejsme z lesa venku,“ řekl Naeem Aslam, hlavní analytik společnosti AvaTrade, pro portál MarketWatch.

Pečlivé pročtení údajů o nezaměstnanosti v USA ukázalo, že v prosinci poprvé za osm měsíců nezaměstnanost stoupla, protože šíření koronaviru a jeho varianty si vynutily nové uzavírky v některých částech země.

Futures (opce) na nákup zlatých cenných papírů v pátek klesly o víc než 4 % a zaznamenaly  největší jednodenní ztrátu od začátku listopadu. Proč? Protože výnosy amerických vládních dluhopisů prodloužily týdenní vzestup a oslabily chuť na bezpečné aktivum, které konkuruje státním dluhopisům, vysvětluje portál.

Desetiletý výnos amerických dluhopisů se blížil k 1,1 %, po 0,926 % na konci roku 2020. Vyšší výnosy státních bondů mohou znamenat oslabení pro zlato, které nenabízí žádný výnos a při srovnání obou aktiv tak trpí víc.

Lovci výhodných obchodů asi brzy zasáhnou

Také posílení amerického dolaru tlačilo na nižší cenu zlata. „Vyšší index amerického dolaru o 0,27 % je pro drahé kovy negativní,“ uvedl Jim Wyckoff, hlavní analytik společnosti Kitco. Také bitcoiny, které dosáhly nového rekordního maxima „kradou část zájmu spekulantů a investorů o nákupy, které by dřív směřovaly do bezpečných kovů,“ doplnil Wyckoff.

Podle jeho názoru je hlavním nepřítelem bezpečných kovů velmi malá averze k riziku na trhu. Americké akciové indexy v pátek vytvořily nové rekordy, než se stáhly. Jsou však nastaveny na další růst.

Faktem tedy je, že na základě vypořádání k 31. prosinci, který byl posledním obchodním dnem předminulého týdne, ztratilo zlato k minulému pátku téměř 3,2 %. Aslam ale věří, že ceny zlata byly „značně podhodnoceny, a to znamená, že lovci výhodných obchodů brzy zasáhnou“.

„Může to být jen trochu stabilizující krok poté, co výnosy rostly celý týden po vítězství demokratů v Georgii,“ napsal v každodenní situační zprávě Craig Erlam, hlavní analytik trhu v brokerské firmě Oanda.

„Zlato si pravděpodobně vytvořilo krátkodobý vrchol,“ uvedl Chintan Karnani, hlavní analytik trhu ve společnosti Insignia Consultants. „Aby ceny znovu nastartovaly vzestupný trend, musí přijít nějaké nové pozitivní zprávy o zlatu, jinak být americký dolar tlačil na další výprodej.“

„Účastníci trhu uvedli, že nedostatek vzestupné reakce zlata může být způsoben také očekáváním, že zpráva o 140 tisících ztracených pracovních místech v USA bude ještě horší a vzestupný ekonomický výhled by mohl v blízké budoucnosti rovněž cenu zlata poškodit,“ uzavírá MarketWatch.

(rek)