Zlato (oz) / USD
1 175,06
1,61 %
Zlato (oz) / CZK
26 674,87
1,40 %
EUR / USD
1,14
0,05 %
USD / CZK
22,70
0,21 %
Zlato
Zlato: Zajímavý pátek na konci srpna

Po týdnech relativního spánku se obchodníci probudili. Začali nakupovat zlato jako o život. To poznamenalo jak růst objemu nakupovaného zlata, tek i nestálost jeho ceny. Během jedné minuty byly například uzavřeny termínované kontrakty rovnající se více než dvěma milionům uncí (62,2 tuny) zlata. To se zobchodovalo asi 20 minut před tím, než předsedkyně americké centrální banky (Fed) Janet Yellenová promluvila ke shromáždění centrálních bankéřů v Jackson Hole ve státě Wyoming.

Po týdnech relativního spánku se obchodníci probudili. Začali nakupovat zlato jako o život. Foto: iStock

„Zlato v podstatě bylo v tichém režimu, a to i při politické disharmonii ve Washingtonu i v obavách z rostoucích amerických úrokových sazeb nebo během napětí mezi USA a Severní Koreou. Tolik očekávané vystoupení Yellenové nepřineslo nic k uklidnění cenových výkyvů ani k utlumení nadějí na třetí zvýšení sazeb v letošním roce,“ konstatovala agentura Bloomberg.

„Trh je bipolární,“ uvedl Bob Haberkorn, burzovní obchodník společnosti RJO Futures. „Od teď do konce roku bude hlavním příběhem Fed. Od začátku roku byl Fed velmi aktivní. Teď to vypadá, jako by s příchodem září hodlal zpomalit.“

Roztřesený trh

Na komoditní burze Comex se tato nálada projevila tím, že v pátek, v 9:41 hod., bylo uzavřeno 21 256 kontraktů na prodej zlata. O minutu později to bylo jen 6683 smluv. Trh byl tak roztřesený, že se třeba během jedné minuty uzavřelo 18 149 kontraktů v objemu zhruba 1,8 milionu uncí zlata. O chvíli později to bylo jen běžných 2334 kontraktů. Zlaté futures (zlato s pozdější dodávkou i zaplacením) na newyorském Comexu v pátek podražily na 1297,90 dolaru za unci a krátce přeskočily i prahovou hodnotu 1300 dolarů.

„Prezident dallaského Fedu Robert Kaplan před projevem Yellenové možná přilil oleje do ohně, když prohlásil, že centrální banka si může dovolit být trpělivá, pokud jde o zvyšování úrokových sazeb,“ komentoval dění Bloomberg.

Největší „nehodou“ je dolar

„Americká ekonomika nepůsobí tak dobře jako prognóza Fedu (to se stává jen zřídka!), Takže existují lidé, kteří věří, že jakýkoli nárůst základní úrokové sazby bude pravděpodobně odložen až na příští rok,“ dokresluje server londýnského obchodníka se zlatem Sharps Pixley. Ten dál píše, že největší „nehodou“ je americký dolar, jehož index zakončil týden kolem 92,5 bodu, nejníž od ledna 2015. Před vánočními svátky, těsně po vyhlášení výsledků amerických prezidentských voleb, měl index hodnotu 103.

„Kaplan byl drsný a poslal zlato nahoru,“ oponuje Robin Bhar, analytik banky Societe Generale. „Nevím, jestli někdo měl vítr z toho, co Yellenová řekne, ale když se nezmínila o měnové politice, začaly se věci znovu stabilizovat.“

„Pokud se podíváte na graf, zlato prostě explodovalo,“ potvrdil viceprezident společnosti Zaner Group Peter Thomas. „O několik minut později jsme se ale vrátili zpět. Bylo to šílené,“ okomentoval pátek na Comexu.

„Bláznivé trhy. Obchodování je velmi obtížné,“ dodal Bhar o pátečních pohybech zlata. „Výsledkem byla extrémní volatilita.“

Požehnání pro zájemce o nákup zlata

V tomto kontextu ale společnost Sharps Pixley považuje výkon zlata za zklamání: „Od začátku roku dolar klesl zhruba o 10 procent, zatímco zlato vzrostlo vůči dolaru o 12 procent, to je v pořádku, avšak v eurech o 2,5 procenta kleslo! Dokonce i v současné slabé měně, jako je britská libra, je zlato od začátku roku jen o šest procent dražší. Síla eura, což je zřetelně doloženo jeho výkonem ve zlatě, musí vyvolávat obavy Evropské centrální banky a je pravděpodobné, že v blízké budoucnosti zpřísní měnovou politiku.“

To, co Sharps Pixley, jako prodejce zlata, označuje za zklamání, je pro zájemce o nákup zlata doslova požehnáním. Dokud nedojde ke zvýšení základní úrokové sazby v eurozóně, bude pro Evropany včetně Čechů výhodné zlato nakupovat, protože česká koruna navázaná na euro se veze v těsném závěsu za evropskou měnou.

(rek)