Zlato (oz) / USD
1 911,99
0,39 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zlato vystoupilo nad 1700 dolarů, je nejdražší od roku 2012

Cena zlata dnes vystoupila nad 1700 dolarů za troyskou unci (oz; 31,1 gramu), a je nejdražší od konce roku 2012. K jejímu růstu přispívá nervozita kolem šíření nového koronaviru a jeho dopadů na ekonomiku, přidává se ale i kolaps cen ropy a s tím spojená snaha odvracet se od rizikovějších aktiv. Naopak cena palladia se výrazně snížila.

všechny energie ztrácejí, všechny obiloviny i všechny měkké komodity, všechny kovy, výjimkou je pouze zlato. Foto: iStock

Cena zlata k okamžitému dodání se kolem 14:00 pohybovala blízko 1680 oz/USD. Krátce předtím vystoupila nad 1702 dolarů za unci. Vývoj je značně rozkolísaný, během dopoledne cena i klesala ve všeobecném výprodeji, který zachvátil finanční trhy po kolapsu cen ropy.

„Máme tady zase tu dvousměrnou bitvu mezi fondy, které obchodují na úvěr a musejí prodávat, a investory, kteří se snaží najít bezpečný přístav mimo klesající akciové trhy, a především pak energetický sektor,“ řekl analytik Ole Hansen ze společnosti Saxo Bank.

Cena ropy se dnes snížila o více než 30 procent v reakci na rozhodnutí Saúdské Arábie výrazně zvýšit těžbu. Saúdové tak zahájili cenovou válku s Ruskem a s americkými těžaři ropy z břidlic. Činí tak v době, kdy poptávka po ropě už tak slábla kvůli útlumu světové ekonomiky.

Ztráty ale mají další drahé kovy, nejvíce palladium. Jeho cena v jednu chvíli klesla až o osm procent hluboko pod 2500 dolarů za unci. Cena ale soustavně rostla od loňského jara, kdy unce stála asi 1340 USD. Palladium se hojně využívá v automobilovém sektoru a protože globální ekonomika je v útlumu, klesá i výroba aut.

Snižuje se i cena platiny a stříbra, i když méně. U platiny je to kolem tří procent, u stříbra do jednoho procenta.

„Červená se to úplně všude – všechny energie ztrácejí, všechny obiloviny i všechny měkké komodity, všechny kovy, výjimkou je pouze zlato,“ dodal Hansen. Odkazoval tak na fakt, že červenou barvou se označuje pokles cen, zelenou pak růst.

Nervozita a výprodej akcií i komodit nahrávají zájmu o státní dluhopisy. Výnos desetiletého dluhopisu americké vlády se tak snížil až na 0,318 procenta, kde ještě nikdy nebyl. Dluhopis s dvouletou splatností má výnos 0,285 procenta, což je nejméně od roku 2014. Výnosy se pohybují opačně k cenám, růst ceny tedy znamená pokles výnosů.

Obchodníci čekají, zda globální ekonomiku podpoří centrální banky. Nějaká forma podpory se tento týden čeká od Evropské centrální banky (ECB), základní úrok mimořádně ještě před plánovaným zasedáním snížila už minulý týden americká centrální banka (Fed).

(ČTK)

Další z kategorie Zlato