Zlato (oz) / USD
1 942,97
1,79 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zlato v Šanghaji bylo dražší než v Londýně a poptávka neklesla

Cena zlata na šanghajské burze v čínské měně v srpnu stoupla o 0,5 procenta, přičemž na trhu v Londýně v amerických dolarech zaznamenala pokles o 2,6 procenta. Zatímco jestřábí postoj americké centrální banky (Fed) při zpřísňování měnové politiky tlačil světovou cenu zlata dolů, Čína zaznamenala její zvýšení. To bylo způsobeno především dvouprocentním znehodnocením čínské měny vůči dolaru. Rovněž růst zájmu o zlato v Číně mohl přispět k vyšší ceně zlata ve srovnání se zbytkem světa.

zlato, čína
Dovoz zlata do Číny raketově vzrostl o 71 tun meziměsíčně na 178 tun, což je nejvíc od července roku 2017. Foto: iStock

V důsledku toho se rozpětí ceny zlata mezi Šanghají a Londýnem v srpnu dál zvyšovalo. V průměru šlo o víc než deset dolarů. „Domníváme se, že důvodem je poptávka hlavně od šperkařů, kteří se v srpnu před nadcházejícím obdobím nejvyšší spotřeby zlata předzásobili. Čínského centra výroby zlatých produktů Šenzenu se srpnové oživení pandemie covidu vůbec nedotklo,“ uvádí ve své zprávě Světová rada pro zlato (WGC).

Dovoz zlata do Číny raketově vzrostl o 71 tun meziměsíčně na 178 tun, což je nejvíc od července roku 2017. Silná poptávka a výhodnější cena samozřejmě motivovaly dovozce.

Například export zlata ze Švýcarska dosáhl nejvyšší úrovně od roku 2018, když poskočil o 97 tun na celkových 202 tuny. Podle serveru Scrap Monster se na tom hlavně podílel právě vývoz do Číny, který z měsíce na měsíc stoupl o 147 procent.

PSALI JSME: Čína je opět největším dovozcem švýcarského zlata

(rek)

Další z kategorie Zlato