Zlato (oz) / USD
1 635,88
1,49 %
Zlato (oz) / CZK
37 961,25
1,83 %
EUR / USD
1,09
0,29 %
USD / CZK
23,21
0,35 %
Zlato
Zlato v pohybu

Zlato je v pohybu. Obavy z rozšíření koronaviru vyhnaly jeho cenu nad 1585 dolarů za unci. Pokud bude americká centrální banka na svém středečním zasedání pokračovat v opatrné politice jako evropská a čínská centrální banka, pak by to mohlo být raketové palivo pro zlato k udržení zisku nad 1600 dolary za unci.

Zlato na ekonomický dopad koronaviru reagovalo pomalu, ale poté se rozjelo. Foto: iStock

Alespoň to tvrdí americká verze nezávislého investičního serveru FXStreet. V podobném duchu píše i Investing.com. „Neexistuje nic většího než globální nákaza, která dokáže zahnat makléře do bezpečného přístavu. Žlutý kov vystoupal na úroveň 1580 dolarů za unci v reakci na celosvětové obavy z ekonomického dopadu koronaviru.“

Zlato zpočátku na možný ekonomický dopad koronaviru reagovalo pomalu, ale v posledních dvou dnech se rozjelo.

„Pozoruhodný růst ceny zlata byl i důsledkem posilování dolaru, který dosáhl třítýdenního maxima proti koši šesti hlavních měn,“ doplnila agentura Reuters.

Akciové indexy klesají

Vše doprovází pokles ceny akcií z rostoucích obav, že vypuknutí epidemie by v Číně mohlo ovlivnit ekonomiku, což přimělo investory, aby upustili od rizikovějších aktiv a hledali bezpečné útočiště. Projevilo se to na většině akciových indexů, jež se propadly do červených čísel.

„Investoři vidí nové riziko přicházející na trhy a utíkají k nouzovým východům na akciových trzích, což bude příčinou toho, že se zlato posune ještě výš,“ řekl hlavní tržní stratég společnosti AxiCorp Stephen Innes. „Virus bude do jisté míry poškozovat čínskou ekonomiku,“ dodal pro agenturu Reuters.

„Pokračování zlaté rallye bude záviset na vývoji nákazy ve Wu-chanu,“ uvedl hlavní analytik americké forexové firmy OANDA Jeffrey Halley. „Z pohledu odporu je další úrovení 1600 dolarů za unci.“

(rek)