Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Zlato už za 1285 dolarů!

Zlato už přesáhlo šestiměsíční maxima, když dolar spolu s asijskými akciemi klesl po zklamání z ekonomických dat Číny, z čehož vyplynuly obavy ze zpomalení globálního hospodářského růstu.

Cena zlata se ukotvila na 1285 dolarech za unci poté, co opustila nejvyšší denní hodnotu 1287,31 dolaru, což bylo naposledny k vidění 15. června 2018. Foto: Zlato.cz

Cena zlata se ukotvila na 1285 dolarech za unci poté, co opustila nejvyšší denní hodnotu 1287,31 dolaru, což bylo naposledny k vidění 15. června 2018. Objednávky na nákup cenných papírů podložených zlatem na americké burze šly ještě o chloupek výš.

„Pro zlato to vypadá velmi optimisticky, protože celková nálada je stále velmi volatilní a tržní důvěra je dál slabá kvůli celosvětovým obavám z dalšího vývoje,“ řekl agentuře Reuters Benjamin Lu Jiaxuan, komoditní analytik makléřské společnosti Phillip Futures.

Dolarový index, který sleduje paritu dolaru proti koši hlavních měn, se pohyboval v blízkosti dvouměsíčního minima. Slabší dolar tak dává výhodu investorům, kteří mají jiné měny, což se týká i celé Evropy, včetně Česka.

„Globální ekonomika vstoupila do nezmapovaného území s ohledem na skutečnost, že čínské údaje byly horší než se očekávalo,“ uvedl vedoucí výzkumu indické Nirmal Bang Commodities Kunal Shah. Podle jeho názoru je jen otázkou času, kdy kvůli nejistotě ohledně globální ekonomiky a geopolitických událostí cena zlata exploduje.

Očekává se, že Spojené státy uzavřou tříletý cyklus zvyšování sazeb, píše Reuters a dodává, že také na trzích v současné době panuje názor, že v příštím roce se úrokové sazby nebudou zvyšovat.

(rek)