Zlato (oz) / USD
1 404,75
0,68 %
Zlato (oz) / CZK
32 064,62
0,27 %
EUR / USD
1,12
0,45 %
USD / CZK
22,83
0,41 %
Zlato
Zlato na týdenním minimu

Cena zlata ve čtvrtek pod tlakem posilujícího dolaru klesla na týdenní minimum, ale nad klíčovou úrovní 1300 dolarů za troyskou unci (31,1 g) ji udrželo znepokojení nad zpomalením globálního hospodářského růstu a přízrak dalšího rozpočtového provizoria vlády USA.

„Zlato, přestože nyní oslabilo, bude mít v roce 2019 nezastupitelnou úlohu v rámci zvýšené geopolitické a ekonomické nejistoty,“ shrnuli ve své poznámce analytici makléřské společnosti Phillip Futures. Foto: iStock

Spotové zlato (s okamžitou platbou) zlevnilo o 0,1 procenta na 1304,25 dolarů za unci, v průběhu čtvrtka ale jeho cena opět začala stoupat. U zlatých futures v USA (dubnová opce na nákup cenných papírů, jejichž cena se odvozuje od ceny zlata) došlo k poklesu o 0,4 procenta na 1308,70 dolarů, informuje agentura Reuters.

Australská centrální banka ve středu otevřela dveře možnému snížení sazeb, neboť připustila rostoucí ekonomická rizika. Podle Reuters jde o pozoruhodný posun od dlouhodobého zvyšování sazeb, které vedlo k posilování australského dolaru.

„Komentář australské centrální banky je považován za významný krok zpátky. Trhům se to zjevně nelíbí, protože to považují za příspěvek ke globálnímu zpomalení,“ konstatoval Ilya Spivak, měnový stratég společnosti DailyFx. „Pro zlato je velmi těžké, aby našlo trvalou podporu, když americký dolar posiluje.“

Silnější americký dolar zdražuje zlato pro držitele jiných měn, což se týká i australského dolaru. Dolarový index, měřítko jeho hodnoty oproti šesti hlavním světovým měnám, se pohyboval blízko dvoutýdenního maxima.

Nejistota převládá

Minulý týden americká Federální rezervní banka uvedla, že bude s dalším zvyšováním úrokových sazeb vyčkávat. Evropská centrální banka zatím neví, jestli začne zpřísňovat svou politiku (zvyšovat sazby) někdy v druhé polovině roku. „Anglická centrální banka zřejmě sníží své předpovědi pro brzký růst Velké Británie, což je důsledek nejistého brexitu, ke kterému by mělo dojít už za 50 dní,“ doplňuje Reuters.

Také americký akciový index S&P 500 sklouzl kvůli obavám ze zpomalení ekonomiky a pokračování rozpočtového provizoria americké vlády dolů. Fakt, že banky nechtějí zdražovat peníze potřebné pro rozvoj hospodářství, jakoby signalizoval zpomalení mnoha světových ekonomik.

„Zlato, přestože nyní oslabilo, bude mít v roce 2019 nezastupitelnou úlohu v rámci zvýšené geopolitické a ekonomické nejistoty,“ shrnuli ve své poznámce analytici makléřské společnosti Phillip Futures.

(rek)