Zlato (oz) / USD
1 837,90
0,05 %
Zlato (oz) / CZK
39 615,57
0,45 %
EUR / USD
1,21
0,51 %
USD / CZK
21,55
0,50 %
Zlato
Zlato testuje trpělivost optimistů i pesimistů

Zlato v pondělí vzrostlo podporováno měkčím dolarem a sázkami na další měnové stimuly USA k oživení ekonomiky, tvrdí optimisté. Pesimisté oponují brzkým zahájením vakcinace proti covidu (snad již příští měsíc, těší se), která uvede svět do normálu, čímž zdůvodňují pokles ceny zlata.

Fyzické zlato v pondělí před polednem zdražilo o 0,2 % a burzovní papírové zlato v USA zlevnilo o 0,1 %. Pro Wall Street nula od nuly pošla. Foto: iStock

Pravda je však taková, že už pět dní se cena zlata v podstatě nezměnila. Fyzické zlato v pondělí před polednem zdražilo o 0,2 % a burzovní papírové zlato v USA zlevnilo o 0,1 %. Pro Wall Street nula od nuly pošla. Přesto se stále vztyčuje prst nad zdražením, nebo zlevněním oblíbeného kovu. 

„Zvýšení ceny zlata přišlo navzdory zprávám, že američtí zdravotničtí pracovníci by mohli příští měsíc začít s očkováním, během jednoho nebo dvou dnů od souhlasu regulačních orgánů, což pomáhá tlačit asijské akcie na rekordní hodnoty,“ uvedla včera agentura Reuters.

„Vakcína v blízké budoucnosti nezmění fundament zlata … Potrvá dlouho, než vakcína pronikne na globální trh,“ řekl Kunal Shah, vedoucí analytické společnosti Nirmal Bang Commodities v Bombaji.

Přesto analytik Wang Tao z agentury Reuters svou válečnickou řečí hlásí, že na technické frontě může zlato znovu otestovat podporu na 1855 dolarů za unci, což by mohl být průlom, díky kterému by mohlo dojít k poklesu ceny na 1841 dolarů za unci.

Ve hře je stále inflace

Americký ministr financí Steven Mnuchin ujistil trhy, že centrální bance (Fed) i ministerstvu financí zbývá mnoho nástrojů na podporu ekonomiky a že už se rozhodl do konce roku financovat několik úvěrových programů Fedu.

„Je ironií, že pochybné navýšení fiskální podpory funguje ve prospěch zlata,“ sdělil Reuters Michael McCarthy, hlavní stratég CMC Markets, a upozornil, že ve výsledku by trh mohl víc věřit Fedu a jeho formě posílání likvidity na trhy a nižším úrokovým sazbám.

Reuters ale připomíná, že na zlato se často pohlíží jako na zajištění proti inflaci, která bude pravděpodobně následkem stimulačních opatření stoupat.

Faktem je, že od srpna je zlato na sestupné křivce všech existujících grafů. Zlato od léta zlevnilo přibližně o 9 %, zatímco mnoho dalších aktiv vystoupalo na historická maxima. To bezpochyby vyvolalo trochu zděšení pro držitele zlata, kteří kov nemají pro klidný spánek, ale jako nástroj na zhodnocování kapitálu. 

Neztratilo lesk

„Myslíme si, že má potenciál být obojí, ale to je téma na jiný den. V každém případě zlato zjevně zkouší trpělivost lidí a způsobuje, že někteří hází do ringu ručník. Přesto existují důvody k optimismu, že zlato ještě neztratilo svůj lesk,“ napsal web Zero Hedge.

„Důležité je, že „čára v písku“ na zhruba 1850 dolarech byla ubráněna několikrát, a to zatím platí. Prolomení této zdánlivě důležité bariéry by pravděpodobně vedlo k hlubší korekci, ale zatím tam nejsme.

Dlouhodobý fundament stále hovoří pro zlato. Taktické, z trhu vycházející ukazatele, se také stávají podpůrnějšími. Chybí jen katalyzátor, kterých ale může být mnoho. Koneckonců je teprve rok 2020,“ uzavírá Zero Hedge.

(rek)