Zlato (oz) / USD
1 885,83
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
43 536,18
0,00 %
EUR / USD
1,17
0,00 %
USD / CZK
23,09
0,00 %
Zlato
Zlato stále v báječném zisku 28 procent

Zlato v pátek získalo téměř jedno procento, když oslabil dolar a investoři začali reagovat na holubičí signály šéfa Federálního rezervního systému USA (Fed) Jerome Powella. Během jeho vystoupení v rámci výročního sympozia v Jackson Hole se cena zlata rozkolísala oběma směry o sedmdesát dolarů, v české měně o podstatných 1500 korun. Strašákem číslo jedna se stala inflace, protože Powell připustil větší než dvouprocentní cíl.

Fitch předpovídá průměrnou cenu zlata pro letošní rok 1850 dolarů, předchozí předpověď byla 1680 dolarů za unci. Foto: iStock

Rozkolísanost způsobená nejistotou pak pokračovala. Ve čtvrtek zlato zlevnilo o 1,3 %, v pátek zase o 1 % zdražilo. Po dvou týdnech ztrát ale v tom minulém konečně zůstalo v plusu, byť jen o 0,4 %. Americké futures (opce na nákup zlata) vzrostly o 1,1 % na 1954,10 dolarů.

„Zlato může zdražit na 1966 dolarů za unci, protože se zdá, že už se odrazilo od středečního minima 1902,22 dolaru,“ konstatoval technický analytik agentury Reuters Wang Tao.

„Oznámení Powella, že Fed bude pravděpodobně tolerovat inflaci nad 2% cílem, naznačuje, že měnová politika zůstane holubičí, což by mělo poskytovat podporu zlatu,“ řekl agentuře Reuters ekonom National Australia Bank John Sharma.

Rostoucí počty nakažených koronavirem podle agentury vrhají stín na naděje na rychlé ekonomické oživení. Přiměly centrální banky snížit úrokové sazby a uvolnit měnovou politiku, což pomohlo cenám zlata v letošním roce dosáhnout zisku 28 %. 

Napomohl tomu i pokles dolarového indexu oproti jiným světovým měnám o 0,4 % a americká měna tak zažila nejhorší týden za poslední měsíc. Zlato bylo levnější pro investory, kteří drží jiné měny, tedy i v českých korunách.

Podle ratingové agentury Fitch se zlato dál poveze vzhledem k obavám z globální ekonomiky v pozitivním trendu. Fitch předpovídá průměrnou cenu zlata pro letošní rok 1850 dolarů, předchozí předpověď byla 1680 dolarů za unci. Nová průměrná cena zlata má být stabilní i v příštím roce.

(rek)