Zlato (oz) / USD
1 571,79
0,07 %
Zlato (oz) / CZK
35 884,57
0,10 %
EUR / USD
1,10
0,00 %
USD / CZK
22,83
0,03 %
Zlato
Zlato se stáhlo do obranných pozic a vyčkává

Akciové trhy neberou íránské vyhrůžky příliš vážně a jejich indexy dál rostou. Ze stejného důvodu se zastavil i vzestup ceny zlata, která v předchozích dvou dnech posílila o dvě procenta, zhruba o 30 dolarů za troyskou unci. Cena v úterý klesla z maxima 1579 na 1565 dolaru za unci.

vzestup ceny zlata, která v předchozích dvou dnech posílila o dvě procenta, zhruba o 30 dolarů za troyskou unci. Foto: iStock

Pokles ceny žlutého kovu označovaného za bezpečný přístav přišel navzdory zprávám, že USA pošlou na Střední východ víc vojáků a spekulacím o pomstě Teheránu za letecký úder, který minulý týden spálil generála Kásima Sulejmáního.

„Geopolitické napětí zůstává středem pozornosti trhů, které zaujaly pozici počkáme a uvidíme,“ napsal v úterý Tapas Strickland, ředitel ekonomiky a trhů v největší obchodní bance pátého kontinentu National Australia Bank.

„Potenciál pro spirálu odvetných opatření zůstává a trhy pravděpodobně zůstanou opatrné,“ dodal Strickland s odvoláním na napětí mezi USA a Íránem.

Další faktory

Obchodníci podle webu Investing.com také čekají na páteční zprávu o zaměstnanosti v USA a na zprávu o dalším vývoji měnové politiky americké Federální rezervní banky. 

V ceně akcií i zlata je podle stejného zdroje již započítána první fáze obchodní dohody mezi Washingtonem a Pekingem, která podle zpráv odkazujících na lidi, kteří jsou s touto záležitosti obeznámeni, má být podepsána 15. ledna.

(rek)