Zlato (oz) / USD
1 982,22
0,31 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zlato se pohybuje v neprobádaném území

Ustálení ceny zlata nad dvěma tisíci dolarů za troyskou unci se v prognózách analytiků množí. Australia and New Zealand Banking Group (ANZ) očekává, že zlato dosáhne 2 100 dolarů za unci do konce roku a 2 200 dolarů v druhé polovině příštího roku. Podle banky budou jakékoli poklesy ceny zlata považovány za nákupní příležitost.

Ustálení ceny zlata nad dvěma tisíci dolarů za troyskou unci se v prognózách analytiků množí. Ilustrační foto: iStock

Ekonomové švýcarské banky UBS předpovídají další oslabení amerického dolaru, což by mohlo do března 2024 zvednout zlato na 2 200 dolarů. „Ke konci roku a v příštím roce cena zlata pravděpodobně opět poroste,“ vybírá z jejich zprávy pro své klienty FXStreet.

„Na konci roku předpokládáme cenu 2 050 dolarů a další nárůst na 2 100 dolarů do poloviny příštího roku,“ tipují experti Commerzbank. Po prázdninovém útlumu má dle nich cena zlata znovu stoupat. „Zlato musí prolomit kritickou rezistenci 2 062 dolarů, aby přišel další významný posun. Cena by se mohla obchodovat na neprozkoumaném území 2 100 dolarů za unci,“ míní experti ANZ.

Portál Kitco News s analytiky ANZ rozebírá široký rozsah ceny zlata mezi 1 900 a 2 100 dolary. Na jedné straně se investoři fondů probouzejí v obavách z recese, na druhé jakýkoli jestřábí krok americké centrální banky (Fed) může vyvolat výprodej zlata a pád ceny až na 1 900 dolarů.

PSALI JSME: Trend je jasný. Cena zlata poroste

Klíčovou a novou hnací silou je poptávka po cenných papírech podložených zlatem, když se korporátní investoři vracejí k hodnotám zlata kvůli obavám z recese.

Klesající výnosy dluhopisů, strach z dluhového stropu USA a konec zvyšování úrokových sazeb v USA vytvořily podle analytiků australské finanční skupiny Macquarie „dostatečně ideální pozadí“ pro to, aby cena zlata dosáhla nového maxima.

Obnovený lesk zlata v letošním roce, kdy cena vyskočila o deset procent, byl podle Macquarie také přiživen americkou regionální bankovní krizí, která vyhnala jeho cenu k novému rekordu. Není od věci připomenout, že předchozí rekordní ceny bylo dosaženo na vrcholu pandemie v srpnu 2020, kdy centrální banky tiskly jako o závod peníze na financování nouzových výdajů a vlády včetně české rozhazovaly peníze z vrtulníku, jak s oblibou říkají ekonomové.

PSALI JSME: Zlato ještě nedosáhlo vrcholu, míní Milling-Stanley

(rek)

Další z kategorie Zlato