Zlato (oz) / USD
1 285,91
0,09 %
Zlato (oz) / CZK
29 674,09
0,21 %
EUR / USD
1,12
0,11 %
USD / CZK
23,08
0,12 %
Zlato
Zlato se opět třpytí

Cena zlata se po dvou týdnech vrátila nad klíčovou úroveň 1300 dolarů za troyskou unci. Podle agentury Reuters je to následkem brexitového chaosu v britském parlanentu a poklesem hodnoty dolaru po měkčích ekonomických údajích USA.

SPDR Gold Trust, největší světový burzovní fond investující do zlata, oznámil, že investice do zlata za pouhý den stouply o 0,38 procenta. Foto: iStock

Spotřebitelské ceny v USA vzrostly v únoru po čtyřech měsících, ale celkové tempo jejich růstu to nijak podstatně neovlivnilo. Britští zákonodárci k tomu doslova rozdrtili dohodu premiérky Theresy Mayové o rozvodu s Evropskou unií, čímž se Británie ponořila ještě hlouběji do politické krize.

Evropská unie neoblomně stojí za již sjednanou dohodou a britští poslanci tak už mají jen několik dní, aby rozhodli, zda brexit odmítnou, nebo požádají o jeho odklad.

Reuters vidí další tři fundamenty, jež podpořily růst ceny zlata: Spojené státy a Čína v posledních týdnech usilovně diskutují, aby vyjednaly dohodu, která by zmírnila jejich spor o cla, cituje agentura amerického obchodního vyjednavače Roberta Lighthizera.

Političtí činitelé Evropské centrální banky chtějí snížit závislost komerčních bank na penězích centrální banky a připraví takové podmínky pro nové půjčky, aby bankám omezily jejich apetit, prozradily agentuře Reuters čtyři obeznámené zdroje.

A do třetice: SPDR Gold Trust, největší světový burzovní fond investující do zlata, oznámil, že investice do zlata za pouhý den stouply o 0,38 procenta, což v přepočtu na fyzické zlato znamená, že objem zlata na kontech akcionářů se zvýšil ze 769,53 tuny v pondělí na 772,46 tuny v úterý.

(rek)