Zlato (oz) / USD
1 905,25
0,22 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zlato se může stát nejmilovanějším aktivem

S rostoucím zadlužením Spojených států a přísnější měnovou politikou tamní centrální banky by se zlato mohlo v letošním roce stát jednou z nejpřitažlivějších investičních příležitostí, tvrdí makroekonomický stratég a vedoucí partner australské společnosti Spotlight Group Stephen Pope.

Jestliže řešením dluhu má pro USA být další zadlužování, může se stát, že zlato se brzy stane nejžádanějším aktivem. Foto: Shutterstock

„Jestliže řešením dluhu má pro USA být další zadlužování, očekávám, že zlato se brzy stane nejžádanějším aktivem,“ uvedl Pope. Zlato a zadlužení mají podle něj vysokou korelaci (vzájemnou souvislost), a to zejména s obrovským americkým dluhem, který již překročil hranici 21 bilionů dolarů.

„Americká vláda je pod velkým tlakem fiskálního deficitu, a přesto se USA vydaly na cestu obchodních válek s Čínou a s Evropou. Přitom si ministerstvo financí hodlá pro nynější fiskální rok půjčit další téměř bilion dolarů,“ podivuje se Pope na serveru Kitco News.

Úroky dluhy nesmažou

„Je jasné, že americká státní pokladna nemůže donekonečna zvyšovat dluhový strop, aby uspokojila potřeby federální vlády, aniž by to mělo zjevné vážné následky. Vzhledem k tomu, že americká centrální banka omezuje kvantitativní uvolňování (tištění dalších dolarů), člověka napadá, jakého zvýšení úrokových sazeb by bylo zapotřebí, aby se dluhy daly ještě prodat?“ dodává Pope. Domnívá se zřejmě, že vysoké úrokové sazby, jež by měly přinést vyšší inflaci, která zadlužení země bezpracně sníží, stačit prostě nebudou.

Nemluvě o tom, že růst úrokových sazeb v USA také vyvine značný tlak na riziková aktiva, což přidává bezpečným útočištím na atraktivitě. „Samozřejmě, posledních několik let rekordních nízkých úrokových sazeb nafouklo ceny aktiv ve formě akcií, dluhopisů a nemovitostí. Stoupající úrokové sazby se však nevztahují jen na vládní dluh, ale také budou mít velký dopad na korporace a jednotlivce,“ vysvětluje Pope.

To by podle jeho názoru mohlo vést k nárůstu firemních bankrotů už v roce 2018. „Náhlý nárůst nezaměstnanosti, který by následoval, by mohl přinést i pokles cen nemovitostí (jako bezpečného aktiva) v době, kdy se americká vláda bude snažit vysát ze systému co nejvíc dolarů, aby utáhla splácení vyšších úroků na svých dluhopisech.“

Růst se zastavil, ale…

Cena zlata se ve čtvrtek jakoby vzdala všech svých středečních zisků. Souvisí to zřejmě s eskalací obav z obchodní války na asijských trzích. Kontrakty na nákup zlata v červnu na americké burze Comex se obchodovaly na hodnotě 1334,10 amerického dolaru za troyskou unci, což je o 0,46 % méně než o den dříve.

Zlato k okamžitému vypořádání dle Kitco.com stálo 1325,40 dolaru, což je denní pokles o 0,56 %. Je to však zároveň signál, že v polovině roku bude 1334,10 dolaru za unci výhodná cena. Meziročně zlato již přidalo 5,58 % a ve srovnání s rokem 2000 je dokonce dražší o 360,56 %, což je zisk 1037,70 dolaru na každé unci.

(rek)

Další z kategorie Zlato