Zlato (oz) / USD
1 601,87
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
37 037,76
0,00 %
EUR / USD
1,08
0,00 %
USD / CZK
23,12
0,00 %
Zlato
Zlato se jen nadechne

Podle analytiků je kvůli nekončícím obchodním rozhovorům mezi USA a Čínou, slabému globálnímu růstu a změkčování politiky americké centrální banky (Fed) dalším cílem zlata 1600 dolarů za unci.

Zlato těží z komentářů Trumpa v OSN na adresu Číny a Íránu, jeho cena začala stoupat už během jeho projevu. Foto: iStock

V úterý zlato učinilo další solidní krok a po vymazání všech denních ztrát zdražilo nad 1540 dolarů za unci. Nákupy zlata s platbou v prosinci na americké burze se dohadují na ceně 1535,40 dolaru.

Zlato těží z komentářů Trumpa v OSN na adresu Číny a Íránu, jeho cena začala stoupat už během jeho projevu. Tvrdý postoj prezidenta Trumpa vůči Číně a Íránu vedl k výprodeji na americkém akciovém trhu, oslabení dolaru i poklesu ceny ropy. „To zase vyvolalo zájem o koupi zlata“ uvedl technický analytik společnosti Kitco.

Podle makléřů TD Securities a Scotiabank by příštím cílem zlata měla být cena 1600 dolarů za unci. „Po krátké pauze bude zlato opět připraveno k růstu, protože o žlutý kov je stále zájem,“ napsal vedoucí globální strategie kanadské TD Securities Bart Melek.

„Myslíme, že se trh se zlatem na chvíli zastaví, zlatá rallye by ale měla dál pokračovat k ceně 1600 dolarů. Oslabení v Evropě a Číně pravděpodobně přinutí předsedu Fedu Powella k výraznému uvolnění měnové politiky,“ dodal Melek.

Trhy v současné době tipují 64,1% šanci na třetí snížení úrokových sazeb Fedu o 25 bazických bodů v říjnu. „Fed byl poprvé za deset let nucen intervenovat injekcemi likvidity…někteří odborníci na zlato to považují za známku nestability,“ uvedl web Kitco.com.

O 1600 dolarech už nikdo nepochybuje

Zvýšené geopolitické napětí bude letos na podzim zlato podporovat, uvedla Scotiabank ve své nejnovější aktualizaci výhledu drahých kovů.

„Přesycení zlatem jistě představuje určité krátkodobé riziko poklesu, ale strukturální faktor (geopolitická eskalace), vrátí metu zpět na 1600 dolarů,“ napsal komoditní stratég Scotiabank Nicky Shiels.

Čínský pohled

Čínský web News Metal připomíná, že celosvětové dluhopisy za 17 bilionů dolarů nic nevynášejí: „To může být dočasné. Mnoho analytiků věří, že Fed letos ještě sníží úrokové sazby. Pokud sazba klesne na nulu nebo níž, vydělá na tom zlato.“ 

„S blížícím se termínem pro brexit se investoři ve Velké Británii i jinde zajišťují zlatem. A to vzhledem k rostoucí pravděpodobnosti neřízeného brexitu vzrostla cena zlata v librách šterlinků 3. září na historicky nejvyšší hodnotu 1282 liber, což je o 27 procent víc než v předchozím roce,“ vypichuje News Metal.

S tím, jak celosvětově dochází k negativním výnosům dluhopisů, stoupá cena zlata v různých měnách, včetně libry, jenu, kanadského nebo australského dolaru k novým rekordům.

(rek)