Zlato (oz) / USD
1 840,71
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
39 382,59
0,00 %
EUR / USD
1,13
0,00 %
USD / CZK
21,40
0,00 %
Zlato
Zlato roste s oslabením dolaru

Cena zlata den před koncem roku 2020 mírně vzrostla, když dolar oslabil, přičemž investoři vnímali rozhodnutí vůdce amerických republikánů odložit hlasování Senátu o zvýšení podpory občanům v době pandemie.

Zlato by se v roce 2021 mohlo dostat zpět na částku 2000 dolarů za unci, v závislosti na výhledu inflace v USA. Foto: iStock

Fyzické zlato zdražilo o 0,2 % na 1881,17 dolaru za unci. Americké burzovní futures na zlato (opce) vzrostly také o 0,2 % na 1886 dolarů. Cena zlata se pak pohybovala v rozmezí plus mínus tří dolarů, což je u této komodity skoro totéž jako nula.

„Slabší dolar stačí k vytvoření malého vzestupného trendu pro zachování důvěry ve zlato,“ řekl agentuře Reuters Michael Langford, ředitel korporátního poradenství AirGuide.

Langford uvedl, že podpora ve výši 2000 dolarů místo doposud schválených 600 dolarů na osobu s největší pravděpodobností Senátem projde, což by bylo pro zlato pozitivní, a dodal, že kov potřebuje nějaký neočekávaný katalyzátor, aby to přineslo výraznější vzestup.

Investoři čekají na volby

Zlato je považováno za zajištění proti inflaci a znehodnocování měn, které pravděpodobně z velkých stimulačních opatření vyplynou, míní Reuters.

„Zlato by se v roce 2021 mohlo dostat zpět na částku 2000 dolarů za unci, v závislosti na výhledu inflace v USA. Další kola fiskálních stimulů pod správou Joe Bidena by se měla promítnout do vyššího růstu,“ uvedl analytik trhu brokerské firmy FXTM Han Tan.

Investoři nyní čekají na 5. ledna, kdy budou doplňovací volby v Georgii, jež určí, která politická strana bude ovládat americký Senát. Mezitím celosvětově přibývají případy koronavirové nákazy, přičemž první případ nové varianty infekčního viru byl zjištěn i ve Spojených státech.

„Zásadní slovo o tom, jak si zlato povede v průběhu roku 2021, ale budou mít finanční toky ve zlatých fondech obchodovaných na burze, přičemž se očekává, že se investoři budou dál vrhat do rizikových vod,“ dodal Tan.

(rek)