Zlato (oz) / USD
1 404,75
0,68 %
Zlato (oz) / CZK
32 064,62
0,27 %
EUR / USD
1,12
0,45 %
USD / CZK
22,83
0,41 %
Zlato
Zlato na rekordech v 72 státech

Rozšířené přesvědčení, že cena zlata navzdory některým obrovským geopolitickým a ekonomickým faktorům nepřesvědčila, bere za své při pohledu na cenu žlutého kovu v jiných měnách. Cena zlata je na rekordu nebo v jeho blízkosti v 72 měnách světa. Na seznamu ještě není britská libra, švýcarský frank, euro a čínský juan – ale i v těchto měnách není zlato od rekordů daleko.

Mnoho krizí začíná utajenou inflací a pak následuje oslabení měny – zlato zdražuje nejvíce v lokálních měnách. Foto: iStock

„Jen v americkém dolaru dochází ke zpoždění, ale ne všichni žijeme v USA. Používání dolaru při určování ceny zlata totiž maskuje fakt, že zlato vlastně zažívá silný růst. Pokud mi paměť pomáhá správně, viděli jsme stejný jev v menších měnách před posledním velkým skokem ceny zlata koncem 90. let. A to může být dobrý ukazatel,“ domnívá se Ross Norman, šéf londýnské firmy Sharps Pixley obchodující se zlatem.

V USA vysoce oceňovaný index Chapwood ukazuje, že příjmy lidí už nestačí držet krok s jejich výdaji. Pokud je index správný, Američané od roku 2014 každoročně ztrácejí zhruba 10 % svého bohatství. To je diametrální rozdíl v porovnání s oficiálním vládním číslem 1,9 %.

Zlato od roku 2000 naopak zaznamenalo průměrný meziroční zisk právě o oněch 10 %, což dokazuje, že je jednak spolehlivým měřítkem, ale zároveň si (po tisíciletí) zachovává to, co ekonomové nazývají paritou kupní síly. „Je to tedy docela užitečná věc, zvláště pokud se bojíte eroze svého bohatství,“ připomíná Norman.

Mnoho krizí začíná utajenou inflací a pak následuje oslabení měny – zlato zdražuje nejvíce v lokálních měnách. Už jich je 72. Od Argentiny a Brazílie přes Austrálii až po Švédsko či Norsko. „Pak si obvykle pozdě uvědomíte, že záchranný člun už odplul,“ poznamenává na webu Sharps Pixley Ross Norman.

(rek)