Zlato (oz) / USD
1 280,27
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
28 807,25
0,00 %
EUR / USD
1,15
1,57 %
USD / CZK
22,50
0,00 %
Zlato
Zlato je připraveno na velký zlom, tvrdí expert

Po nekonečně dlouhém a spíše neziskovém než ziskovém trhu, by zlato mohlo opět získat patřičný respekt. Vyhlídky zlatých akcií začínají vypadat slibně. Geopolitická rizika, nejistoty kolem Trumpa a potenciální inflační tlak, by podle Joe Fostera, manažera fondu VanEck International Investors Gold Fund, mohly přivodit zvrat na trhu vzácných kovů.

 

Tlak na výprodej zlata se snížil a riziko dalšího poklesu ceny je nyní na minimu. Foto: iStock

„Příští, nebo přespříští rok budeme čelit hospodářskému útlumu a pravděpodobně i celkovému poklesu akciového trhu, což odkryje spoustu bublin ve finančním systému – a to by mohlo být hnací silou pro zlato,“ řekl uznávaný expert americkému týdeníku Barrons.

Podle něj by zlato, které je v době hospodářské slabosti tradičně považováno za bezpečné útočiště, mělo opět získat svůj lesk, protože současný hospodářský cyklus se blíží do závěrečné fáze, po níž růst na akciovém trhu skončí. Domnívá se, že už v druhé polovině letošního roku zlato zaútočí na psychologickou hranici 1400 dolarů za troyskou unci.

Bývalý geolog Foster spravuje VanEck Gold Fund již dvě desetiletí. Má solidní zkušenosti s vedením fondu, který v posledních deseti letech překonával své konkurenty, poznamenává Barrons.

Zlato nepodlehlo ani kryptoměnám

Foster v rozhovoru dál uvedl, že prodejní tlak charakteristický pro „hrozný medvědí trh od roku 2011 do roku 2015“, konečně dosáhl svého dna. Tlak na výprodej zlata se snížil a riziko dalšího poklesu ceny je nyní na minimu.

Jako šéf zlatého fondu, který čelil spoustě výkyvů a propadů ceny žlutého kovu, má ještě jeden silný argument: „Zlato neztratilo svou hodnotu ani ve věku kryptoměn a silných technologických gigantů.“

(rek)