Zlato (oz) / USD
1 773,06
0,70 %
Zlato (oz) / CZK
39 892,75
1,35 %
EUR / USD
1,13
0,43 %
USD / CZK
22,50
0,66 %
Zlato
Zlato přeskočilo 1900 dolarů, ale poté začal boj

V pondělí to vypadalo, že se zlato prudce posune nahoru, přičemž zaznamenalo v asijském obchodování nejvyšší cenu 1906 dolarů za troyskou unci. Ale poté, co se Evropa dostala na trh, se cena prudce propadla na nejnižší bod kolem 1852 dolarů, byť jen nakrátko. Zlato poté trochu oživilo na 1880 dolarech, ale poté opět kleslo na 1870 dolarů, přestože papírové zlato mělo ještě nějaké zisky.

Je ještě příliš brzy na to, aby zavedení vakcín mělo jakýkoli skutečný účinek a ekonomické dopady virové pandemie se pravděpodobně nejprve ještě zhorší, než se začnou zlepšovat. Foto: iStock

„Jelikož evropské akciové trhy zaznamenávají mírné oživení, je příliš brzy na to, abychom řekli, zda předchozí poklesy byly předchůdci hlubšího propadu. Ale uvidíme, jak si akciové indexy povedou kolem Vánoc a koncem roku. Mohli bychom dobře vidět, jak se v novém roce obnovuje trh, aniž by pro to existovaly nějaké konkrétní pozitivní zprávy. Začátek roku často přináší určitý optimismus, i když současná situace s pokračujícím šířením koronaviru je přinejmenším abnormální,“ konstatuje v komentáři Lawrie Williams, expert londýnského obchodníka se zlatem Sharps Pixley.

„Je ještě příliš brzy na to, aby zavedení vakcín mělo jakýkoli skutečný účinek a ekonomické dopady virové pandemie se pravděpodobně nejprve ještě zhorší, než se začnou zlepšovat. Akciové trhy pak mohou začít, poněkud opožděně, odpovídajícím způsobem trpět. Zvláště znepokojivé je, že se virová pandemie jeví jako mimořádně odolná. Vraťte se zpět o devět měsíců, kdy mnoho lidí, ne-li většina, předpokládalo, že nejhorší šíření infekce by mohlo být za námi do poloviny roku. To se samozřejmě nestalo.“ 

I při rychlém zavedení vakcín je nepravděpodobné, že by se jejich účinek do druhé poloviny příštího roku projevil. Závisí to i na přijetí vakcíny širokou populací, což není podle Williamse zaručené. Národní ekonomiky tak mají dál trpět – což, se zdá, uznává i americká centrální banka. Ta uvedla, že úrokové sazby se pravděpodobně udrží na současné nízké úrovni nejméně do roku 2023. „Pokud toto není kladné znamení pro zhodnocování zlata, pak už nic. Reálné úrokové sazby zůstanou záporné a záporné sazby mají tendenci být pro zlato pozitivní,“ uzavírá Williams. 

(rek)