Zlato (oz) / USD
1 892,77
0,37 %
Zlato (oz) / CZK
43 607,54
0,16 %
EUR / USD
1,17
0,16 %
USD / CZK
23,04
0,20 %
Zlato
Zlato posílilo, dolar oslabil

Cena zlata ve středu stoupla na nejvyšší úroveň za téměř týden, protože dolar znovu oslabil a obavy z opožděného vývoje vakcíny proti koronaviru vedly investory k bezpečnému kovu.

Cena fyzického zlata se pohybovala kolem 1945,20 USD za unci, americké papírové zlato (v podobě cenných papírů) se usadilo na 1954,90 USD za unci. Foto: iStock

Dolar klesl o 0,2 % (zatímco zlato stouplo o 0,7 %) za den poté, co agentura Bloomberg o den dřív vyzradila prognózy Evropské centrální banky (ECB) a vývoje inflace, které mají vykazovat jen mírné změny ve srovnání s červnovými prognózami banky.

Mezitím byly globální pokusy s experimentální vakcínou společnosti AstraZeneca pozastaveny kvůli nevysvětlitelnému onemocnění účastníka studie. „Zpráva o zpoždění vývoje vakcíny může být pro zlato nepřímo podpůrná, protože by mohla znamenat delší zpomalení ekonomiky a další fiskální stimuly,“ cituje agentura Reuters analytika Saxo Bank Ole Hansena.

Pandemie přinutila hlavní centrální banky poskytnout masivní stimuly do ekonomiky klíčových zemí, což letos pomohlo zlatu získat přibližně 28 %, protože je považováno za zajištění proti možnému znehodnocení měny a proti inflaci.

„Ale tato zlatá rallye se zdá být křehká,“ řekl Reuters Bob Haberkorn, hlavní stratég trhu RJO Futures. „Z technického hlediska potřebujeme, aby se zlato usadilo nad 1950 USD za unci, aby býci převzali kontrolu.“

(rek)