Zlato (oz) / USD
1 279,93
0,20 %
Zlato (oz) / CZK
28 939,16
0,09 %
EUR / USD
1,15
1,46 %
USD / CZK
22,61
0,11 %
Zlato
Zlato poroste s ostatními komoditami

Vzestup ceny zlata se zastavil ve chvíli, kdy akcie přestaly váhat a opět začaly růst, říká George Gero, generální ředitel kanadské bankovní společnosti RBC Wealth Management. Zlato podle něj ignoruje mnoho obvyklých zákonitostí trhu a po krátkém zastavení hledá další cestičky ke svému růstu.

Zlato poroste s ostatními komoditami. Foto: iStock

„Největší obchodníci dál ovládají trh se spekulacemi na pokles ceny kovů,“ dodává Gero. „Příprava na výprodej pokračuje, protože ceny vzácných kovů budou čelit inflaci,“ cituje dále Gera server Scrap Register. Analytici kanadské Scotiabank ale trvají na tom, že zlato zůstává atraktivním diverzifikátorem, i když globální akciové trhy nadále dosahují rekordních hodnot.

„Možná se to nezdá kvůli síle ostatních trhů a jejich zdánlivé samolibosti týkající se geopolitického napětí. Přesto někteří investoři zlato jako pojištění kupují,“ uvedli analytici Scotiabank. „A nekupujete přece pojištění, když neočekáváte, že vám stodola shoří, ale koupíte si ho v případě, že to čekáte.“

Posílení dolaru prý nehrozí

Kanadští bankovní experti připomínají, že vzhledem k velikosti globálního trhu se zlatem nebudou potřeba velké finanční přesuny, aby se ceny zlata dál zvyšovaly. Vzhledem k současnému vzestupu ceny zlata se analytici přiklánějí k cílové ceně 1366 dolarů za troyskou unci. Opce na nákup zlata v únoru se v minulém týdnu obchodovaly za 1336 dolarů.

Vzhledem k tomu, že minulý týden se dolar stabilizoval na tříletém minimu, nemusejí investoři do zlata mít nutně strach, že dolar obnoví svou sílu. „Jestliže se dolar vzpamatuje z inflačních obav, úrokových sazeb a výnosů dluhopisů, pak i když to zvyšuje náklady na držení zlata, jeho ceny mohou pokračovat v růstu, protože víc peněz do nákupu zlata teče z akcií a dluhopisů,“ doplnili analytici.

„Pokud strach z inflace odstartuje nějakou změnu, mohlo by to mít nepříznivý dopad na akciové a dluhopisové trhy, stejně jako zvyšující se obavy z celosvětového dluhu, který se odhaduje na 215 bilionů dolarů,“ uvedla dále banka. „To všechno jsou dostatečné důvody pro pojištění proti nepříznivým pohybům trhu.“

Holmes také věří komoditám

A nejde jen o zlato jako zajištění proti případným turbulencím trhů, ale o všechny komodity. Šéf víc než dvoumiliardové investiční firmy U.S. Global Investor Frank Holmes na webu ekonomického časopisu Forbes o drahých kovech napsal: „Věřím, že ekonomické podmínky pro růst komodit již uzrály. Obrovský vzestup výroby a stavebnictví v USA již cenu komodit zvýšily. Výdaje na výstavbu ve Spojených státech v listopadu podle zprávy statistického úřadu dosáhly historicky nejvyšší hodnoty 1257 bilionu dolarů.“

Holmes ve své stati na Forbesu tvrdí, že pokud bude americká centrální banka pokračovat v současném tempu zvyšování úrokových sazeb, bude v létě stát zlato až 1500 dolarů za unci. A blíží se čínský Nový rok, který připadá na 16. února, jenž zlato již tradičně podporuje.

Nedávný online průzkum provedený společností Kitco News zjistil, že téměř 40 procent respondentů věří, že v roce 2018 překoná stříbro ostatní drahé kovy. Dvacet sedm procent čtenářů uvedlo, že nejlepší výkon bude mít zlato a čtvrtina tvrdí, že to bude měď. Asi 10 procent nejvíc věřilo platině nebo palladiu.

(rek)