
Cena zlata vzrostla od začátku roku o víc než 27 %, zatímco technologické akcie Magnificent Seven, tedy Apple, Alphabet (Google), Microsoft, Amazon, Meta (Facebook, Instagram, WhatsApp), Tesla a Nvidia značně klesly. Především akcie Tesly nejvíc poškodily pověst Magnificent Seven, když od začátku roku ztratily 40 %. Akcie Applu klesly o 21 %, stejně jako akcie Nvidie.
„V regulačním chaosu čipový gigant Nvidie varoval před mnohamiliardovým dopadem amerických exportních omezení pro Čínu, což zasáhlo právě jeho akcie. Také akcie Alphabet, Microsoft, Meta a Amazon klesly od začátku roku o dvouciferná procenta,“ zdůraznil portál Yahoo!Finance.
Podle posledního průzkumu Bank of America mezi správci fondů téměř polovina dotázaných (49 %) vidí sázky na to, že cena zlata poroste, jako nejpřeplněnější obchod na trhu. Přibližně 42 % manažerů fondů očekává, že zlato bude nejvýkonnějším aktivem roku. Je to poprvé za dva roky, kdy manažeři fondů podle průzkumu nepovažovali Magnificent Seven za nejzajímavější příležitost Wall Streetu.
Jízdu zlata generuje poptávka jak centrálních bank, která loni dosáhla historických maxim, tak investoři zvyšující vklady do fondů krytých fyzickým zlatem. Futures na zlato, což je jakési předplatné na odběr zlata nejčastěji za tři měsíce, vytvořily historické maximum 3 371,9 dolaru, protože investoři vidí klesající americký dolar a nejistotu ohledně celních sazeb. Proto věří tomu, že i při této ceně zlata budou 25. června ve zisku.
„Rekordní ceny zlata signalizují posun v apetitu po amerických aktivech,“ řekl Yahoo!Finance Ryan McIntyre, řídící partner Sprottu, správce aktiv v hodnotě 31 miliard dolarů. „Důvěra v USA byla jasně otřesena, takže lidé hledají diverzifikaci.“
Anketa Bank of America to potvrzuje. Za poslední dva měsíce dle ní opustil americká aktiva rekordní počet investorů, přičemž 73 % respondentů uvedlo, že „americká výjimečnost“ už je za zenitem.
Rudolf Marek