Zlato (oz) / USD
2 349,77
1,38 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zlato plní svou roli i přes listopadový úlet

Listopad byl špatným měsícem pro zlato, jež zaznamenalo největší měsíční propad ceny za poslední čtyři roky. Celkem nápadně se tento pokles shodoval se ziskem akcií, jež dosáhly nových maxim v amerických indexech, a to jak ve všeobecném S&P 500, tak i v průmyslovém Dow Jones Industrial.

Zlatí býci se připravují na otestování kritické hranice 1850 dolarů. Foto: iStock

Navzdory poklesu odvedlo zlato při ochraně investorů v letošním roce dobrou práci, když splnilo své poslání poslední instance poté, co uprostřed pandemie popadl investory strach o peníze.

Cena zlata však i v listopadu zůstala výrazně nad úrovní, kterou jsme viděli před vypuknutím pandemie v únoru „Každý, kdo dodržel zásadu – vždy držet zlato – byl pravděpodobně rád, že ho má,“ komentuje aktuální situaci britská poradenská skupina Fidelity.

„Pokud se nepokoušíte spekulovat na krátkodobé pohyby ceny, je primární rolí žlutého kovu působit jako diverzifikátor pro ostatní aktiva. Dlouhodobý růst portfolia většinou nepochází ze zlata, ale z akcií. Při jejich růstu mohou být ztráty ze zlata víc než vyváženy zisky z akcií.“

Rychlé zotavení

O tom je úspěšná diverzifikace. Většinou nelze vydělávat peníze na všech aktivech současně, i když právě teď by to na chvíli šlo. Analytici se totiž přestali zabývat tím, kam až zlato klesne, ale tím, kam až stoupne.

„Zotavení zlata z pětiměsíčního minima 1765 dolarů za unci minulou středu nezadržitelně postupuje. Zlatí býci se připravují na otestování kritické hranice 1850 dolarů,“ napsal mimo jiné přesně týden po kritickém propadu zlata španělský server FXStreet.

Ověření této informace v době psaní tohoto textu již ukazovalo aktuální cenu 1830 dolarů za troyskou unci. Navzdory slabému dolaru cena zlata rostla ve všech hlavních měnách. 

(rek)

Další z kategorie Zlato