Zlato (oz) / USD
1 517,16
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
35 614,43
0,00 %
EUR / USD
1,10
0,00 %
USD / CZK
23,47
0,00 %
Zlato
Zlato ovládají medvědi

Cena zlata se kymácí jako hodinové tikadlo, stále ve stejném rozmezí a víceméně i se stejnou pravidelností. V pondělí klesla na více než dvoutýdenní minimum, protože investoři upřednostňovali dolar, který byl podpořen silnými ekonomickými daty ze Spojených států, přestože geopolitická rizika a obchodní napětí přetrvává.

Podle analýz má trh se zlatem všechny příznaky medvědího trhu, jak se na burzách říká poklesu. Foto: iStock

„Trend jde proti zlatu. Investoři přelévají peníze do akcií a dolaru. Primární investicí zůstává dolar. I když klesnou akcie nepanuje na trhu žádná obava, což láká další investory,“ řekl agentuře Reuters Jigar Trivedi, analytik komodit barmské společnosti Anand Rathi Shares & Stock Brokers v Bombaji.

Dolarový index posílil do blízkosti dvoutýdenního maxima po silných ekonomických údajích z USA. To pomohlo americké měně k největšímu týdennímu růstu od od začátku března, doplňuje Reuters.

Obnovené obavy z krachu obchodních jednání mezi USA a Čínou dolaru paradoxně také neuškodily, ale stalo se tak na úkor zlata. A to napětí mezi Spojenými státy a Čínou podle Reuters ještě zvýšila zpráva, že Amerika pozastavila obchod s čínským technologickým gigantem Huawei.

Dolar neoslabilo ani nové varování amerického prezidenta Donalda Trumpa, který vůdcům Íránu vzkázal, že pokud se pustí do boje, bude to „oficiální konec“ Íránu. Podle analytika Trivediho ani to nezvýšilo investiční poptávku po zlatě. „I s tímto geopolitickým napětím žádná poptávka po bezpečném útočišti nevznikla,“ řekl.

1300 dolarů za unci odolává

Podle analýz má trh se zlatem všechny příznaky medvědího trhu, jak se na burzách říká poklesu. Má to dokazovat skutečnost, že se stále nedaří prolomit hranici 1300 dolarů za unci. „U zlata je nyní cena 1265 dolarů kritická. Denní pohyby pod touto oblastí by naznačily, že hrozí mnohem hlubší korekce,“ uvedl analytik společnosti OANDA Jeffrey Halley v své poznámce investorům.

Naproti tomu největší světový fond obchodovaný na burze cenných papírů v New Yorku SPDR Gold Trust v pátek navýšil svůj objem investic o 0,4 % na 736,17 tuny zlata. Zda zlevnění zlata zhruba o 20 dolarů za unci je pouze standardním výkyvem, nebo předzvěstí dalšího poklesu ceny ukáží teprve příští dny.

(rek)