Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Zlato je na osmiměsíčních maximech, investoři sledují ukrajinskou krizi

Ceny zlata se v pondělí při volatilním obchodování snížily, protože možný summit mezi americkým a ruským prezidentem, na kterém se bude jednat o Ukrajině, podpořil rizikové nálady a odvedl investory od bezpečných aktiv. Spotové zlato kleslo o 0,1 procenta na 1 896,43 dolaru za troyskou unci. Futures kontrakty na zlato v USA zůstaly beze změny na úrovni 1 899,10 USD.

Zlato je na osmiměsíčních maximech. Ilustrační foto: Shutterstock

Americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin se v zásadě dohodli na summitu o Ukrajině, uvedl v pondělí francouzský vůdce Macron, čímž nabídl možnou cestu z jedné z nejnebezpečnějších evropských krizí za poslední desetiletí. To podle agentury Reuters pozvedlo rizikovou náladu na hlavních trzích.

Potenciální schůzka sice zmírnila poptávku po zlatě, ale zároveň vedla k mírnému odklonu od jeho rivala, bezpečného přístavu, amerického dolaru, což omezilo ztráty na zlatě oceněném zelenou barvou. „Pokud se konflikt mezi oběma stranami (Ruskem a Ukrajinou, pozn. red.) zmírní, mohlo by to přibrzdit zlato a ropu,“ napsal odborný server FXStreet.

PSALI JSME: Zlato překonává akcie a dluhopisy. Obchodníci hledají útočiště

„Zlato se drží dobře. Když jsme se naposledy pohybovali na těchto úrovních, skončilo to jako past na býky a trh velmi prudce klesl. Zaznamenali jsme dobré toky do ETF fondů, což je povzbudivé,“ sdělil agentuře nezávislý analytik Ross Norman. SPDR Gold Trust, největší světový burzovně obchodovaný fond založený na zlatě, uvedl, že jeho držba v pátek vzrostla o 0,5 procenta na 1 024,09 tuny.

„Několik příštích dní bude klíčových pro určení, zda obavy z Ukrajiny mohou převážit nad povzbudivými údaji z ekonomické oblasti a také nad pravděpodobností série zvýšení úrokových sazeb centrálními bankami v tomto roce,“ uvedli pro Reuters analytici společnosti Kinesis Money.

PSALI JSME: Cena zlata kvůli napětí kolem Ukrajiny poprvé od června překročila 1900 dolarů

(luk)