Zlato (oz) / USD
1 503,39
0,25 %
Zlato (oz) / CZK
34 943,35
0,23 %
EUR / USD
1,11
0,00 %
USD / CZK
23,24
0,01 %
Zlato
Zlato opět zpevnilo

Cena zlata, která v pátek zdolala hranici 1300 dolarů za troyskou unci, zůstala stabilní. Podle agentury Reuters se zlato drží v blízkosti sedmiměsíčního maxima proto, že se od nadcházejícího zasedání měnového výboru americké centrální banky neočekává změna úrokové sazby.

Cena zlata, která v pátek zdolala hranici 1300 dolarů za troyskou unci, zůstala stabilní. Podle agentury Reuters se zlato drží v blízkosti sedmiměsíčního maxima. Foto: iStock

Měnový výbor americké centrální banky se schází mezi 29. lednem a 30. lednem. Od guvernéra Jerome Powella se očekává prohlášení, že uznává rostoucí rizika pro americkou ekonomiku kvůli globálnímu ekonomickému oslabení.

„Na zlato má velmi pozitivní makroekonomický vliv to, že americká centrální banka bude vstřícnější ke společné politice s Evropskou centrální bankou (ECB), která vidí zhoršující se rizika pro ekonomiku,“ doplnil analytik trhu společnosti OANDA Edward Moya.

Prezident ECB Mario Draghi minulý týden varoval, že pokles v ekonomice eurozóny by mohl být výraznější, jak o tom svědčí dosavadní data. V komentáři naznačil, že by to mohlo znamenat i odložení prvního zvýšení úrokové sazby u eura po deseti letech až na léto.

Americká centrální banka zvýšila loni úrokové sazby čtyřikrát. „V roce 2019 pravděpodobně zvažuje už jen dvojí zvýšení nákladů na půjčky, ačkoli někteří úředníci centrální banky uvedli, že budou u zvyšování sazeb trpěliví,“ připomíná Reuters.

(rek)