Zlato (oz) / USD
1 729,13
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
43 225,83
0,00 %
EUR / USD
1,09
0,00 %
USD / CZK
25,00
0,00 %
Zlato
Zlato opět dražší než palladium

Nervozita kvůli možnému nástupu globální recese a celosvětový pokles prodeje automobilového benzinu přinesly propad ceny palladia. Cenové pozice palladia a zlata se opět obrátily ve prospěch žlutého kovu. Poptávka po stříbrošedém palladiu však zůstává silná, ale jeho cena je mnohem volatilnější než cena zlata.

Zdá se, že došlo k zásadní změně postoje vůči žlutému kovu, který si už sáhl na cenu 1350 dolarů za unci. Foto: iStock

Historicky bývalo zlato vždy dražší než palladium, sesterský kov platiny. Poptávka po palladiu je totiž silně závislá na trhu s autokatalyzátory. Podle nedávného odhadu tento sektor představuje 80 procent poptávky. Pokračování poklesu prodeje automobilů však cenu tvrdě ovlivňuje.

A stále rostoucí prodej vozidel s elektrickým pohonem navíc spotřebu palladia využívaného do výfukových soustav benzinových motorů rovněž oslabuje. I když to zřejmě bude trvat ještě několik let, než alternativní pohonné jednotky převáží nad prodejem spalovacích motorů, zcela jistě k tomu dojde.

„Vzhledem k tomu, že druhým největším automobilovým trhem na světě jsou USA, v současnosti země velice skeptická ke klimatickým změnám, která cítí menší potřebu neznečišťujících vozidel, může být využívání alternativních automobilů pomalejší, než by se v této části světa čekalo,“ píše v komentáři analytik Sharps Pixley Lawrie Williams.

Největší automobilový trh je však v Číně. Vzhledem k problémům se znečištěným ovzduším je pravděpodobné, že elektromobilita tam zaznamená silnou podporu. Také Evropa je elektrifikaci autodopravy nakloněná. V této oblasti je paradoxně lídrem největší ropná velmoc Evropy Norsko. „Úspěchy Strany zelených v nedávných volbách do Evropského parlamentu jsou dalším potvrzením pravděpodobnosti akcelerace elektromobilního trhu,“ doplňuje Williams.

Zlato je znovu populární

Co se týče samotného zlata, zdá se, že došlo k zásadní změně postoje vůči žlutému kovu, který si už sáhl na cenu 1350 dolarů za unci (palladium 1344 dolarů), což u londýnského obchodníka se zlatem Sharps Pixley zavdalo podnět ke vzniku tohoto komentáře.  

„Celkově vzato je tu celá řada faktorů, které se snaží být ve prospěch ceny zlata. Celní války podněcované agresivní politikou prezidenta Trumpa, geopolitická nestabilita v některých částech světa, strašlivé akciové trhy a silná pravděpodobnost snížení úrokových sazeb v USA se zdají být pro cenu zlata vydatnou podporou. Investoři do zlata ještě budou mít letos dost důvodů k radosti,“ uzavírá analytik Williams.

(rek)