Zlato (oz) / USD
0,00
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
0,00
0,00 %
EUR / USD
0,00
0,00 %
USD / CZK
0,00
0,00 %
Zlato
Zlato: Obchod se strachem

Má to být klasický obchod se strachem. Základní otázka zní: Co koupit, když se vše rozpadá? Tak komentuje americká televizní stanice CNN současné obchodování se zlatem. Zlato není vždy dobrý tip, když se investoři bojí. A nejde jen o žlutý kov. Měď a další ekonomicky citlivé komodity se také propadly. To by mohlo znamenat, že investoři se obávají o hospodářské zdraví zbytku světa, zejména rozvíjejících se zemí, a to i v době, kdy ekonomika USA šlape.

„Pokračující obavy ohledně celních sazeb nastolených americkou administrativou by mohly udržet i ceny mědi a zlata,“ míní CNN. Sega ale dodává, že zlato bývá většinou obchodem s geopolitickým strachem. Foto: iStock

„Pokud ceny komodit klesají spolu se zlatem, naznačuje to nedostatečný tlak na cenu,“ napsal Paul Nolte, manažer portfolia společnosti Kingsview Asset Management. Hlavní investiční stratég společnosti Conning Rich Sega s hodnocením souhlasí. Slabší rozvíjející se trhy podle něj nemají důvod nakupovat komodity, jako jsou měď, zlato a jiné kovy.

„Obecně platí, že komoditní ceny se změnily kvůli snížené poptávce. Inflační obavy se také zhoršily,“ řekl Sega zpravodajské televizi CNN. „Ačkoli se ceny zlata začínají zvedat, pár ekonomů se obává, že inflace může zase zmizet.“

„Během rozpadu asijských rozvíjejících se trhů v letech 1997–1998 a za finanční krize v roce 2008 se cena zlata snížila a dolar posílil. Pokud dolar zůstane silný, zlato by mohlo dál ztrácet lesk,“ napsala ve zprávě minulý týden Simona Gambariniová, komoditní ekonomka společnosti Capital Economics.

„Vzhledem k našemu názoru, že dolar zůstane silný do roku 2019, neočekáváme, že by se cena zlata zvýšila dřív než za rok,“ dodala Gambariniová. Zlato však hned po zveřejnění její zprávy začalo posilovat a vrací se k hranici 1200 dolarů za troyskou unci. Co to znamená?

„Zlato dosahuje nejlepších výsledků, když americký dolar oslabuje. To je čas, kdy investoři skutečně oceňují hodnotu zlata jako alternativní formu měny, a nikoliv jen jako drahocenný kov,“ uvedla analytička Capital Economics. Jenže americká centrální banka zvyšuje úrokové sazby, americké firmy mají vysoké zisky a Spojené státy solidní hospodářský růst. To vše skutečně hovoří pro dolar.

Sazby mohou ceny kovů podpořit

Objevily se však zprávy, že spekulace na pokles ceny zlata již vyčerpaly svůj potenciál. Je to ten pravý důvod pro zvýšený zájem o lesklý žlutý kov?

„Pokračující obavy ohledně celních sazeb nastolených americkou administrativou by mohly udržet i ceny mědi a zlata,“ míní CNN. Sega ale dodává, že zlato bývá většinou obchodem s geopolitickým strachem, takže důvody nemusí být nutně ekonomické. Zlepšené vztahy USA a Severní Koreje a nedávné ochlazení napětí na Středním východě znesnadňují cenám cestu vzhůru, argumentuje.

„Takže panika dokáže namotivovat lidi, aby se vrátili ke zlatu. Ale musí to být specifický typ obav – a ty, prozatím, chybí,“ řekl Sega. Zlatá horečka skončila, uvádí CNN . Prozatím.

Obavy, že měnová krize Turecka nakazí další rozvíjející se trhy – a možná i Evropu – ještě nesdílí mnoho investorů. Cena zlata je toho důkazem. Měnový kolaps Turecka a oslabení měny v Íránu dolar naopak posilují. Na druhé straně souboj dolaru s čínskou měnou může, jak ukazuje poslední vývoj, skončit remízou, což by měnu Spojených států mohlo v očích investorů oslabit.

(rek)