Zlato (oz) / USD
1 734,70
0,01 %
Zlato (oz) / CZK
37 608,13
0,01 %
EUR / USD
1,21
0,00 %
USD / CZK
21,68
0,00 %
Zlato
Zlato s nohou na plynu i na brzdě

V pondělí cena zlata začala stoupat na základě neuspokojivé zprávy o zaměstnanosti v USA, která vrátila obavy z tempa hospodářského oživení a oslabila dolar, což napomohlo ke zvýšení ceny zlata. Zisky zlata však zůstávají omezené kvůli posílení největšího konkurenta – výnosů 10letých dluhopisů amerického ministerstva financí, které se vyšplhaly na roční maximum.

V pondělí cena zlata začala stoupat na základě neuspokojivé zprávy o zaměstnanosti v USA, která vrátila obavy z tempa hospodářského oživení a oslabila dolar. Foto: iStock

Páteční zpráva o nezaměstnanosti podpořila přitažlivost zlata jako bezpečného přístavu, protože nepřímo poukázala na křehkost americké ekonomiky způsobenou pandemií, která navzdory očkování neochabuje. Nejzávažnější ztráty pracovních míst utrpěla klíčová odvětví hospodářství: zpracovatelský průmysl a stavebnictví.

„Desetileté vládní bondy se vyšplhaly na úrovně, které nebyly vidět téměř rok. Desetileté cenné papíry chráněné proti inflaci, u kterých se vypočítává průměrné inflační očekávání pro nadcházející desetiletí, vyskočila na 2,19 %, což je nejvyšší úroveň od poloviny roku 2018,“ píše server CNBC.

Cenu zlata také podpořilo zlepšení poptávky po fyzickém zlatě mezi spotřebiteli v Číně a Indii. Nadcházející svátek lunárního Nového roku v Číně pobídl k nákupům zlata, stejně tak indičtí maloobchodní spotřebitelé utratili víc za zlato poté, co vláda snížila jeho zdanění.

(rek)